Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 29.08.2013     Okunma Sayısı : 2741

Bret Dixon başkanlığındaki ABD'li ticaret heyeti Yönetim Kurulu Başkanımız Muhammet Uğur Kaleli'yi ziyaret ettiler. Meclis Başkanımız Hüseyin Çevik, Yönetim Kurulu Üyelerimiz M.Namık Köklüsoy, R.Fatih Alaybeyi, Kıyasettin Taşkın, Meclis Katip Üyemiz Bayram Akan, Etiyopya fahri Konsolosu Servet Hekimoğlu ve AKTİSAD Başkanı Soner Cesur'un da hazır bulunduğu ABD Tarım Heyeti ziyaretinde, tarımsal ticaret ve yatırım üzerine konuşuldu.

Dünya'da artık tarıma bakış açısının değiştiğini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Muhammet Uğur Kaleli, " Dünyada gelişmiş ülkeler teknolojiyi tarımda çok üst düzeyde kullanmaktadırlar. Aynı zmanda üretilen ürünlere katma değer katarak ulusal ve uluslar arası pazarlarda satmaktadırlar. Biz de tarımımızda daha ileri teknik ve teknolojileri kullanmak istemekteyiz. Bu konuda önemli mesafeler alındığı söylenebilir. Dünya ile entegre olan Ülkemiz ve bölgemiz için de ileri teknoloji kullanarak üretim yapılmalıdır. Tarımsal ticaret ise bunun en üst noktasıdır. Borsa olarak yapmış olduğumuz Elektronik Satış Salonu, Lisanslı Depoculuk işlemleriyle birlikte ürün senedi alım satımı hizmetlerini de en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Bu alanda yapılabilecek işbirlikleri bizim için önemlidir" diyerek, heyete Konya tarımı hakkında bilgi verdi. Daha sonra heyete Borsamız Elektronik Satış Salonu ve işleyişi hakkında Genel Sekreterimiz Hüseyin Ergun tarafından bilgi verilerek yerinde uygulamalı alım işlemi yaptırıldı.

Türkiye'nin ilk ve tek Elektronik Satış Salonu'nun Konya Ticaret Borsası tarafından açılmış olması ve gayet güzel işlemesinin kendilerinin dikkatini çektiğini dile getiren ABD heyeti sözcüsü, " ABD tarım kesiminde, gezdiğimiz ve daha detaylı bilgisini aldığımız KTB Elektronik Satış Salonu'nun bir benzeri yok. Bu anlamda sizleri kutlamak isterim. Gördüğümüz kadarıyla satış salonunda hız ve uzaktan alım avantajı kadar bizleri en çok etkileyen unsur, fiyatların hiçbir müdahale olmadan tamamen serbest piyasa koşullarında oluşması oldu. Artık tarım ürünleri dünya ekonomisinin ve ticaretinin çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Burada da ticaret borsalarının önemi artıyor. Konya Ticaret Borsası yüz yılı aşan tecrübesi, alt yapısı ve uzman kadrosu ile bölge tarımsal potansiyelini en etkin şekilde değerlendiriyor. Bunu gözlemliyoruz. Konya Ticaret Borsası'nın sadece günümüze değil geleceğe de yatırım yaptığını gördük "şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Üyelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere 2020 Nefes Kredisi başlamıştır.

2020 Nefes Kredisi, Cirosu 25 Milyon TL'nin altında olan küçük işletmelerimizin faydal ...
Devamı

Koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı ülkemiz büyük bir mücadele vermektedir.

Bu bakımdan virüsün olumsu etkilerini ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığ ...
Devamı

Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen iş âlemine destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından "Kısa Çalışma Ödeneği" başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği; genel ... Devamı

Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) isimli hastalığa karşı devletimiz tüm kurumlarıyla etkin koruyucu önlemler almaya devam etmektedir. Gerek Sağlık Bakanlığı gerek Ticaret Bakanlığı söz ko ... Devamı

Konya iş dünyası: Paniğe gerek yok. Konya iş dünyası; Koronavirüse karşı paniğe gerek yok, ülke olarak yeterli gıda stoku, gıda üretimi ve sağlık ürününe sahibiz.

Konya Ticaret Odası (KTO), K ...
Devamı