Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 10.09.2013     Okunma Sayısı : 2516

Bu Yıl Sütte Arz Fazlası Olacak
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği SETBİR Başkanı Murat Yörük Borsamızı ziyaretinde Yönetim Kurulu Başkanımız Muhammet Uğur Kaleli ile süt sektörü üzerinde görüş alış verişinde bulundu.

Konya'nın bitkisel üretim kadar gıda sanayisiyle, et ve süt üretimi ile de önemli bir üs olduğunu belirterek, sütçülükte kısa, orta ve uzun vadede yapılacak politikalarda, Konya'nın üretim gücünün, görüşlerinin sürdürülebilir bir üretim ve ticaret için Ulusal politikalarda belirleyici ve etkili olacağını ifade etti. Konya bölgesi süt sanayicileri ile bir araya gelerek sorunları dinleyen ve çözüm noktasında sanayicilerle görüş alışverişinde bulunan Yörük, Bursa'ya rakip olabilecek en ciddi potansiyele sahip ilin Konya olduğunu kaydetti. Kasım ayı ile birlikte süt arzının artmaya başlayacak olmasının beraberinde tüketim problemini de getireceğine dikkat çeken Yörük, önlemlerin şimdiden alınması gerektiğini belirtti.

Ulusal Disipline Edilmiş Birlik Yapısı Oluşturulmalı
Üretici örgütlerinin çok başlı ve dağınık bir yapıda olduğunu belirten Yörük, kooperatif, birlik, üretici örgütü, müteahhit gibi oluşumlar sektörde çok başlılık yaratmaktadır. Bu örgütlenme modeli yerine tek ulusal disipline edilmiş birlik paylarının nereye gideceği belirlenmiş bir yapı oluşturulmalıdır" dedi.

İç Tüketim ve İhracat Teşvik Edilmeli
Türkiye'de bu yıl sütte arz fazlası olacağına dikkat çeken Yörük, "Sadece Orta Doğu'da değil dünya piyasasında da rekabetçi olmak için sanayicimiz hammaddeyi dünya piyasa fiyatları ile almalıdır. Oysa Ülkemizde başta yem olmak üzere çeşitli girdi maliyetleri sütün fiyatını dünya piyasalarının üzerinde oluşmasına neden olmaktadır. Bu konuda önlemler hep beraber acilen alınmalıdır. Bununla birlikte piyasadaki finansal döngünün zayıf ve vadelerin çok uzun olması Marketler yasası konusunu tekrar gündeme getirdi. Kısmi de olsa yasada bazı düzenlemelerin yapılması, sektörün gelişmesi açısından önemli olacaktır. Süt ve süt ürünlerinin mutlaka ihracatının teşvik edilmesi gerekir. Bunun yanında tüketim de arttırılmasına yönelik çalışmalar ile sektör istikrarı sağlanmalıdır. Okul sütüne devam edilmesi ve iç tüketime yönelik kamu spotları sektör gelişmesini olumlu etkileyecektir " dedi. Kalite esaslı alım sisteminin süt sektörünü istikrara kavuşturacağını ifade eden Yörük, süt fiyatları belirlenirken yağ ve protein miktarı belirleyici olmasının gerektiğini ifade etti.

Sürdürülebilir Bir Tarım Herkese Kazandırır
Tarımsal politikalar oluşturmada paydaşların ve karar vericilerin uyum içerisinde çalışmaları gerektiğini ifade eden Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, tarımsal üretim, tarımsal sanayi ve tarımsal ticaret bir mekanizmanın çarkları olduğunu belirtti. Kaleli, "Dünyaya entegre olan Türkiye'de, bu çarkların uyum içerisinde çalışması sürdürülebilir bir tarımsal gelir açısından çok önemlidir. Gıda güvenliği, kaliteli üretim, sağlıklı üretim ve tarımsal ticaret açısından en önemlisi rekabet açısından her aşamanın iyi düşünülüp planlanması gerekir. Bu açıdan tarıma entelektüel bir bakış açısı getirmek, var olan entelektüel birikimin etkinliğini arttırmak gereklidir. İstikrar ve güven her konuda olduğu gibi tarım sektörü için de son derece önemli olup, birinin olmadığı yerde diğerinden söz etmek mümkün değildir. Özellikle son 10 yıllık istikrarlı dönemde bazı sorunlara rağmen sektörün ilerleme göstermesi konunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir" dedi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Üyelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere 2020 Nefes Kredisi başlamıştır.

2020 Nefes Kredisi, Cirosu 25 Milyon TL'nin altında olan küçük işletmelerimizin faydal ...
Devamı

Koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı ülkemiz büyük bir mücadele vermektedir.

Bu bakımdan virüsün olumsu etkilerini ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığ ...
Devamı

Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen iş âlemine destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından "Kısa Çalışma Ödeneği" başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği; genel ... Devamı

Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) isimli hastalığa karşı devletimiz tüm kurumlarıyla etkin koruyucu önlemler almaya devam etmektedir. Gerek Sağlık Bakanlığı gerek Ticaret Bakanlığı söz ko ... Devamı

Konya iş dünyası: Paniğe gerek yok. Konya iş dünyası; Koronavirüse karşı paniğe gerek yok, ülke olarak yeterli gıda stoku, gıda üretimi ve sağlık ürününe sahibiz.

Konya Ticaret Odası (KTO), K ...
Devamı