Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 11.03.2022     Okunma Sayısı : 615

Kırgızistan Kalkınma ve Yatırım Ajansı Başkanı Tolkunai Taalaibekova, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Taalaibekova, Borsa'nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Konya Tarım Fuarı'nı ziyaret etmek için Konya'ya gelen Kırgızistan Kalkınma ve Yatırım Ajansı Başkanı Tolkunai Taalaibekova, Kırgızistan Yatırım Bakanlığı Türkçe Konuşan Devletler Sorumlusu Myrzakhit Myrzaev ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Elektronik Satış Salonu ve numune analiz bölümünde incelemelerde bulunan Kırgızistan Kalkınma ve Yatırım Ajansı Başkanı Tolkunai Taalaibekova'ya, Konya Ticaret Borsası Genel Sekreteri Esat Bilici tarafından Borsa'nın işleyişi ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Genel Sekreter Esat Bilici, kurulduğu 1907 yılından itibaren Konya Ticaret Borsası'nın gerçekleştirdiği yeniliklerle tarımsal üretim ve tarımsal ticarete değer kattığını belirtti. Üretici ve alıcıyı ortak bir platform da buluşturan, gerçek piyasa fiyatının oluşmasını sağlayan bir kurum olduklarını ifade eden Bilici, "Çiftçinin ürettiği ürün borsaya gelerek değer bulmakta, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek haksız kazanç ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca borsaya gelen ürünler dünya ölçeğinde alınıp satılmaktadır bu da oldukça önemlidir. Böylece tarımsal ticarete fırsatlar ve istikrar getirmektedir" dedi.

"Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda değişen ve gelişen piyasa şartlarına göre bilimsel ve teknolojik dönüşüme büyük önem vermekteyiz" diyen Genel Sekreter Esat Bilici, şunları söyledi: "Bu anlamda yeni piyasa yapısına uygun olarak 2011 yılında Elektronik Satış Salonu'nu hizmete açtık. Böylece spot işlemlere hız, güven ve kalite, yıllık işlem hacimlerine canlılık kazandırdık. Lisanslı depoculuğa önem verdik. 2015 yılında kurduğumuz Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ASLİDAŞ) ile 306 bin tonu aşan lisanslı depo kapasitesine ulaştık. Lisanslı depoculuk ile Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlemlerini başarıyla gerçekleştirdik. Böylece borsamız, tarımsal emtianın pazar sürecini teknolojik açıdan besleyen ve dijitalleştiren bir rol oynamıştır. Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek çalışmalar gerçekleştiriyor, yenilikçi ve vizyoner bakış açısıyla tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalışıyoruz. Tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktada hizmet veriyoruz" dedi.

Tolkunai Taalaibekova da başarılı çalışmaları için Konya Ticaret Borsası yönetimine ve ekibine teşekkür etti. Taalaibekova, "Tarım, Kırgızistan'da önemli sektörlerinden biridir. Tahıl başta olmak üzere birçok tarımsal üründe üretim üssüdür. Bu anlamda tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştiren Konya Ticaret Borsası'nı bilgi, tecrübe ve iş birliğinden faydalanmak için ziyaret ettik" diye konuştu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliğinde, 2011 yılından bu yana Türk ... Devamı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen Konya Bilim Festivali'nde stant açarak Borsamız çalışmaları, faaliyetleri hakkında bilgi verdik, bulgur ikramında bulunduk.
< ...
Devamı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara'da düzenlenen "Konya Günleri" etkinliğine Borsamız da katıldı. Etkinlikte Konya Ticaret Borsası'nın faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verildi, Ko ... Devamı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığı ve Avrasya Ticaret Sistemi (ETS) Ticaret Borsası'ndan gelen heyet, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Baka ...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nda, 'ELÜS, Lisanslı Depoculuk ve TÜRİB Tanıtım Toplantısı' gerçekleştirildi. Toplantıda sistemin işleyişiyle ilgili istişarede bulunuldu.

Konya Ticaret Borsası (KTB)' ...
Devamı