Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 14.03.2022     Okunma Sayısı : 705

Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Elektronik Satış Salonu'nda gong törenine katıldı, üretici ve sektör temsilcileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Konya Tarım Fuarı kapsamında Konya'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Konya Ticaret Borsası'nda incelemelerde bulundu. Elektronik Satış Salonu'nda gong törenine katılan Bakan Kirişçi, Konya Ticaret Borsası'nın yenilikçi ve vizyoner bakış açısıyla tarımsal ticarete değer kattığını söyledi.

Programa Vali Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Tarım İl Müdürü Ali Ergin, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve tarım paydaşları katıldı.

BAŞKAN ÇEVİK: TARIMA VE TARIMSAL TİCARETE DEĞER KATIYORUZ

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, 1907 yılında Sultan II. Abdülhamit Han'ın fermanıyla kurulan Anadolu'nun ilk borsalarından biri olduklarını belirterek, "Borsamız; 1.300'e yakın üye, yıllık 22 milyar liralık işlem hacmi, 1,2 milyon tonu bulan salon satış işlem miktarı ile bölge ekonomisinde önemli bir yere sahiptir" dedi.

"Borsa olarak, üyelerimize daha kaliteli bir alt yapıyla hizmet sunmak için kendimizi sürekli geliştirmenin ve yenilenmenin gayreti ve çabası içindeyiz" diyen Çevik, şunları kaydetti: "Bu vizyonla Türkiye'nin ilk elektronik satış salonu yatırımını gerçekleştirerek geleneksel ticareti modern ticari anlayışla bütünleştirdik. Yeni sistem satış salonu, spot işlemlere hız, güven ve kalite vurgusuyla yıllık işlem hacimlerine canlılık Katmıştır. Bu sistem ile bölgesel ve ulusal anlamda hizmet çıtamız yükselmiştir. 142 üye aynı anda işlem yapabilmektedir. Bu sayede yoğun bir emek sonrası hasat edilen ürünler değerinde işlem görürken, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz de alın terinin karşılığını alabilmektedir. Türkiye'nin daha da güçlenmesi için, Türk özel sektörüne büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz. Bu görev bilinciyle, uluslararası arenada Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda yeni piyasa organizasyon yapısı ile hizmet üretmeye devam edeceğiz."

BAKAN KİRİŞÇİ: BORSACILIKTA KONYA İYİ PERFORMANS GÖSTERİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi de Konya Ticaret Borsası'nın yenilikçi ve vizyoner bakış açısıyla tarımsal ticarete değer kattığını söyledi. Bakan Kirişci, "Borsaların piyasa şartlarına göre gelişmesi üreticiler, sanayiciler, esnaflar için son derece önemlidir. Konya Ticaret Borsamız bu anlamda iyi performans gösteriyor. Türkiye'nin ilk elektronik satış salonu yatırımını gerçekleştirerek geleneksel ticaretin modern ticari anlayışla bütünleştirilmesi son derece önemlidir. Hem çiftçinin ürettiği ürünün hak ettiği değeri alması hem de Pazar piyasanın belli bir standarda kavuşması için son derece güzel bir sistem. Konya Borsamıza teşekkür ediyorum. Bu konuda gerçekten özgün bir rol oynuyorlar" dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ, TARIM PAYDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Elektronik Satış Salonu'ndaki incelemelerin ardından Bakan Kirişci, Konya Ticaret Borsası'ndaki Konya Tarım Paydaşları İstişare Toplantısı'nda üretici ve sektör temsilcileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Türkiye için tarım sektörünün önemini vurgulayarak, "Tarım, stratejik ve vazgeçilmez bir sektör" ifadesini kullanan Bakan Kirişci, şunları söyledi: "Stratejik ürün tanımını hepimizin hatırlaması lazım. Bunlar, un, yağ ve şeker. Bunların elde edildiği ve bunlara ana madde olan hububat, yağlı tohumlar ve şeker pancarı. Bunlar bizim için çok vazgeçilmez ve hayati ürünlerdir. Kaldı ki bu ürünler aynı zamanda yem sektörü için de önemli. Biz, yemi bu hayvanlarımıza yedirerek onların etlerinden, sütlerinden ve yumurtalarından da istifade ediyoruz. Dolayısıyla bu ürünlere ağırlık vereceğiz, öne çıkaracağız. Diğer ürünlerimizi ihmal etmeyeceğiz, onları da destekleyeceğiz. Özellikle iç piyasanın, kendi insanımızın ihtiyaçları bizim önceliğimiz olmalı. Bugün girdi maliyetleri yükseliyor, doğru. Ancak bunlar aynı zamanda bizim tarımsal ürünlerimizin değerini de artırıyor. Onun için kimse endişeye kapılmasın. Çiftçilerimize daima şunu söylüyorum, 'siz üretin, biz sizin yanınızdayız'. Biz destek olmaya, ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz. Allah'ın izniyle ülkemizin çiftçisiyle, bu ülkenin sahip olduğu kamusal ve özel sektör dinamizmiyle tüm sorunların üstesinden geleceğiz."

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, günün anısına Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'ye çini tablo ve II. Abdülhamit Dönemi'nde basılan Konya Vilayet Haritasını hediye etti.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) işbirliğinde, 2011 yılından bu yana Türk ... Devamı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 9'uncusu gerçekleştirilen Konya Bilim Festivali'nde stant açarak Borsamız çalışmaları, faaliyetleri hakkında bilgi verdik, bulgur ikramında bulunduk.
< ...
Devamı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara'da düzenlenen "Konya Günleri" etkinliğine Borsamız da katıldı. Etkinlikte Konya Ticaret Borsası'nın faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verildi, Ko ... Devamı

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığı ve Avrasya Ticaret Sistemi (ETS) Ticaret Borsası'ndan gelen heyet, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Baka ...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nda, 'ELÜS, Lisanslı Depoculuk ve TÜRİB Tanıtım Toplantısı' gerçekleştirildi. Toplantıda sistemin işleyişiyle ilgili istişarede bulunuldu.

Konya Ticaret Borsası (KTB)' ...
Devamı