Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 10.04.2017     Okunma Sayısı : 275

Bahri Dağdaş UTAEM sahasında gerçekleştirilen tören ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışma cezası verilen hükümlülerce yaklaşık 50 bin adet fidanın dikimine başlandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde fidanların toprakla buluştuğu tören, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Konya Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuri Koçer, Konya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ali Gökpınar, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Kemal Kuku, Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selçuk Öcal, Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, Konya Orman Bölge Müdürü Bekir Karacabey, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Fatih Özdemir, Ceza İnfaz Kurumu Müdürleri Orhan Gökçe, İbrahim Arlı, Konya Denetimli Serbestlik Müdürü Zafer Gün ile Konya Koruma Kurulu üyelerinin de bulunduğu geniş bir katılımla gerçekleşti.

Törende konuşma yapan Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan: "15 Temmuz Şehitleri'nin yüce hatırasını yaşatmak, hükümlülerin topluma yararlı işlerde çalıştırılmaları, yeniden suç işlemelerini engelleyici tedbirlerin alınması ve orman alanlarının arttırılmasını amaçladıklarını vurgulayarak, Bahri Dağdaş UTAEM yer tahsis etmek suretiyle Konya Orman Bölge Müdürlüğü de dikilecek fidanları temin etmek ve zaman içerisinde bakımını yapmak üzere 15 Temmuz Şehitler Ormanı'nın kuruluşuna çok ciddi katkılar verdiler" dedi. Sabahtan öğlene kadar 45, öğleden sonra da 45 yükümlünün çalıştırılmasıyla 50 bin ağacın dikiminin gerçekleştirileceğini belirten Başsavcı Tezcan "Bizler açısından mutluluk verici bir olay. Ülkemizin ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmalarına katkı sağlayacak bu proje ile haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz çalıştırılması kararı verilen hükümlü ve yükümlülerin çalışma sürelerinin yerine getirilmesini sağlamak, yükümlülerde milli ve manevi değerlerin pekiştirilerek sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine uymalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Burayı ileride bölgesi ve çevresine faydalı bir eko-sistem alanı olarak göreceğiz. Bizden sonraki kuşaklar ve bu civarda oturanlarda bu faydalı faaliyetten istifade edecekler" şeklinde konuştu.

Programa katılan Borsamız Meclis Başkanı ve Koruma Kurulu Üyesi Selçuk Öcal: "Bu ağaç dikim töreni aslında bir farkındalıktır. Ekonomik, sosyal ve sağlık açısından büyük faydaları olan ormanların oluşturulması ve korunması lazım. Ağaç dikmek insanların gerek sağlığı gerekse göz zevki ve hatta onları izlerken stresten uzak durmanın en güzel yollarından bir tanesidir. Dinimiz de bu konu ile ilgili birçok yerde vurgu yapmıştır. Bir Hadis-i Şerifte Efendimiz 'Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin' buyurmuştur. Amacımız Konya'nın her tarafını yeşile bezemek olacaktır. Büyüklerimiz 'Yaş kesen, baş keser' demişlerdir. Hedefimiz kesmek değil dikmek ve çoğaltmak olmalıdır. Dinimizin emir ve tavsiyesi budur. Bu vesileyle bu anlamlı ve güzel günde emek harcayan, katkı yapan herkesi şahsım ve Konya Ticaret Borsası adına saygıyla selamlarım." dedi.

Program fidanların dikimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

KTB'de Gündem Tarımsal Ticaret
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığınca düzenlenen 'Çiftçi Örgütlerinin Pazarlama Kaliteleri ve Lisanslı Depoculuk' konulu çalıştay Konya Ticare ... Devamı

Su olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz
Suyla medeniyetler gelişir
'Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması' Konulu Panel Konya Ticaret Borsası'nda yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji ... Devamı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, "7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi" başladı.

Programa 46 üniversitenin ziraat fakültes ... Devamı

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, referandum sonucunu değerlendirdi. Referandum sonuçlarının milletimize, Türkiye'ye umut bağlayan, gönül ver ... Devamı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konya Ticaret Borsası tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı.

"Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programına katıla ... Devamı