Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 03.05.2017     Okunma Sayısı : 130

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, "7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi" başladı.

Programa 46 üniversitenin ziraat fakültesinden 800 öğrenci ve akademisyenin yanı sıra çok sayıda dinleyici katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ZMO Konya Şube Başkanı Celil Çalış, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tarımın dünyada ihmal edilemeyecek tek meslek olduğunu söyledi. Çalış, mesleklerinin geçmişte olduğu gibi günümüzde de önem arz ettiğini belirterek, gelecekte de bu önemini korumaya devam edeceğini vurguladı. Güçlü Türkiye'nin temelini güçlü tarımın oluşturduğunu aktaran Çalış, öğrencilerin de ne ihtiyacı varsa karşılamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Açılışta konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, dünyanın geleceğinin üretimde olduğunu belirterek, tarımın da en kıymetli üretim dalı olduğunu söyledi. Kütükcü, " Bir ülkenin kalkınması tarımla başlar, sanayiyle devam eder, bilgiyle taçlanır. Zengin bir ülke olmak istiyorsak, tarıma da, sanayiye de bilgiyi katmak zorundayız. Bakın eskiden "Azıcık aşım, ağrısız başım" derlerdi. Artık o devirler bitti. Azıcık aşım derseniz, üretimden uzaklaşırsanız, muhtaç olanlar arasında yer alırsınız. Tarımda da öyle. Artık tarım sadece karın doyurmak için yapılmıyor. Küresel ticaretin en önemli aktörlerinden birisi, zenginlik kaynağı. Bugün Marmara Havzasına alternatif bir sanayi merkezi olma iddiasını ortaya koyuyor, Türkiye'nin ihracat liginde önde gelen şehirler arasında yer alıyorsak, bunda tarımın ve tarımsal sanayinin önemli katkıları var." dedi.

Kürsüye son olarak çıkan Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, son otuz yılda dünya gıda sistemi büyük değişime uğradığını belirterek, ülkelerin tarım ve gıda ürünlerinde her geçen gün birbirine daha bağımlı hale gelmesinden dolayı, tarım ve gıda, dünya piyasasında, küresel bir sektör haline geldiğini ifade ederek, tarımda kalkınmış olup da sanayide geri kalmış bir ülke olmadığını belirtti. Çevik, " Türkiye'nin önemli sektörlerinden birisi olan tarım, sadece ekonomik değil sosyokültürel bir gerçektir. Türkiye'nin bir tarım ülkesi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Tarım sektörünün sorunları, yalnızca sektörün değil aynı zamanda ülkenin de temel sorunlarıdır. Bugün, tarım ve gıda güvenliği dünyanın da en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişmekte olan ülkelerde yaşanan gıda kıtlığı, tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha hatırlatmıştır. Konya Ticaret Borsası olarak tarım sektörüne ve gençlere yatırımı hep destekledik, teşvik ettik. Bundan da büyük mutluluk duyduk. Çünkü toprak gibi, gençlere yapılan yatırım da meyvesini misliyle vermektedir." diyerek, tarımsal faaliyetle uğraşan nüfusun eğitim seviyesini yükselterek verimin artırılması için; iyi yetişmiş donanımlı ziraat mühendislerine ve teknik elemanlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Programa KTO Karatay üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ve tarım paydaşı kuruluşların temsilcileri katıldı. Üç gün sürecek Kongre'de tarımsal sorunlar ve çözüm yolları konuşulacak.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

KTB'de Gündem Tarımsal Ticaret
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığınca düzenlenen 'Çiftçi Örgütlerinin Pazarlama Kaliteleri ve Lisanslı Depoculuk' konulu çalıştay Konya Ticare ... Devamı

Su olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz
Suyla medeniyetler gelişir
'Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması' Konulu Panel Konya Ticaret Borsası'nda yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji ... Devamı

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, referandum sonucunu değerlendirdi. Referandum sonuçlarının milletimize, Türkiye'ye umut bağlayan, gönül ver ... Devamı

Bahri Dağdaş UTAEM sahasında gerçekleştirilen tören ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalış ... Devamı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konya Ticaret Borsası tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı.

"Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programına katıla ... Devamı