Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 11.05.2017     Okunma Sayısı : 116

Su olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz
Suyla medeniyetler gelişir
'Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması' Konulu Panel Konya Ticaret Borsası'nda yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Konya Ticaret Borsası, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü, KOP İdaresi, Konya Ziraat Odası ve Konya Sulama Kooperatifleri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen toplantıda, suyun verimli kullanılması konusu ele alındı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır, Türkiye'de suyun son yıllarda önemli oranda azaldığına dikkat çekerek, 'Suyu verimli kullanmalıyız' dedi. Özalır, daha önce enerjide verimlilik noktasında panel düzenlediklerini ve bu panelde de tarımsal sulamada suyun verimliliğine dikkat çekeceklerini belirterek "Suyun verimliliği uygulamaya geçirilmeli, başta tarımsal sulamada olmak üzere çiftçiler ve tüm kesimi bilinçlendirilmelidir" dedi.

Konya Ticaret Borsası Başkan Vekili M. Namık Köklüsoy, Birleşmiş Milletler'in 2005-2015 yılları arasındaki on yılı "Hayat İçin Su Eylem Dönemi" olarak ilan etmesinin, suyun ülkeler açısından ne kadar stratejik bir yere sahip olduğunu gösterdiğini belirterek, suyla sadece nesillerin değil, medeniyetlerin de geliştiğinin altını çizdi. Köklüsoy, "Su, kalkınmanın en önemli itici güçlerinden biridir. Tarım sektörü başta olmak üzere hayatın her alanında vardır. Bunun için gıda güvenliğinin yanında, su güvenliği de gündeme gelmelidir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz sanıldığı gibi su zengini değildir. Su kaynaklarımızı hakça, makul ve en iyi şekilde geliştirmek, yönetmek, kullanmak ve korumak zorundayız. Özellikle konya gibi az yağış alan kapalı havzalar için bu konu çok daha hayatidir. Bu nedenle suyun iyi yönetilmesi, katılımcı bir yaklaşımla ele alınması gerekmektedir. Son 15 yılda Türkiye'de herkesin takdir ettiği bir gelişme yaşanıyor. Bu açıdan hükümetimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Su yönetiminde de; kullanıcı, planlamacı ve karar vericilerin çalışmanın her aşamasında olacağı liberal kararlar alınmalıdır. Yağışlara bağımlı Konya Kapalı Havza'nın su açığının giderilmesi ancak havzalar arası su transferi ile mümkün olacaktır. Havza dışından petrol gelebiliyorsa su da gelmelidir. Bunun bir 'Devlet Projesi' olarak ele alınmasını istiyoruz. Gelecek su, tarım hasılamızı üç kat artıracak, ülkemiz coğrafyanın gıda üssü olacaktır." dedi.

"Su olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz" diyen Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, su açısından fakir bir ülke olduğumuza vurgu yaptı. Akgün "Su kaynaklarımız gittikçe azalıyor. Eğer suyla ilgili planlamayı yapmazsak, Ülke olarak bizi zor günler bekliyor. Suyu arttırmakla ilgili yapacağımız hiçbir şey yok. Tabi şiddetli yağmur yağdığında da sel gibi felaketlere yol açtığını gözlemliyoruz. Bu açıdan mevcut su kaynaklarının da en iyi şekilde kullanma sorumluluğunu taşımalıyız." dedi.

Daha sonra Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Şahin moderatörlüğünde KOP Tarım ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Mevlüt Pınarkara, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, DSİ 4. Bölge Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Celil Çalış, Konya Bölge Sulama Üst Birliği Başkanı Şaban Güven konu ile ilgili birer sunum yaparak çiftçilerin sorularını cevapladılar.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

KTB'de Gündem Tarımsal Ticaret
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığınca düzenlenen 'Çiftçi Örgütlerinin Pazarlama Kaliteleri ve Lisanslı Depoculuk' konulu çalıştay Konya Ticare ... Devamı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, "7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi" başladı.

Programa 46 üniversitenin ziraat fakültes ... Devamı

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, referandum sonucunu değerlendirdi. Referandum sonuçlarının milletimize, Türkiye'ye umut bağlayan, gönül ver ... Devamı

Bahri Dağdaş UTAEM sahasında gerçekleştirilen tören ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalış ... Devamı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konya Ticaret Borsası tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı.

"Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programına katıla ... Devamı