Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 28.06.2017     Okunma Sayısı : 1592

Konya Ovası'nda 2017 hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı, Borsamızda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. KTB Elektronik Satış Salonu'nda işlem gören ilk mahsul arpa 9 TL'den işlem gördü.

2017-18 sezonu hububat alımına dualarla başlayan Konya Ticaret Borsası (KTB), ilk mahsulün satışını Elektronik Satış Salonu'nda açık artırma usulü ile gerçekleştirdi. KTB Elektronik Satış Salonu'nda gerçekleşen satışta alıcılar ilk mahsulü alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Yılın ilk mahsul arpasını, 9 TL fiyatla satın alan Ünkan Tarım Şirketi'nden Ünal Ünsal ve yılın ilk mahsul arpasını satan Karatay Hayıroğlu Mahallesinden Celalettin Ulusoy'u tebrik eden Borsamız Meclis Başkan Vekili Bayram Akan "Bu sezon Türkiye'de yağışlar normaline göre % 15 azalmış olsa da dağılımların iyi olmasından dolayı, bitki gelişiminde bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Mayıs ayında beklenen yağmurlar büyük oranda alınmıştır. Rekolte geçen sezonun % 5 ila 8 üzerinde olacaktır. Konya ise kurak geçen Eylül ve Ekim ayından sonra Kasım ayında yoğun bir yağış almıştır. Geç yağış ve soğuk bitki çıkışlarını geciktirmiştir. Karlı geçen kıştan sonra; Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki yağış miktarı ve dağılımı oldukça olumlu seyretmiştir. Şu an için hububatta bir sıkıntı görünmüyor. Hububatta kalite geçen seneden iyi olacak. Sulu alanlarda geçen yılki rekolte düzeyinde, kıraç alanlarda bazı bölgelerde çıkış sorunu olsa da genel rekoltede artış olacağı beklenmektedir." dedi.

Hububat hasat kayıplarına dikkat çeken Akan, hasat kayıplarının çiftçi ve ülke ekonomisine önemli kayıplar yaşattığını belirterek, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bir uyarı da anız yangınları için yapan Akan, toprak verimliliği için, dinen ve yasalar gereği anızların yakılmaması gerektiğini belirterek, yeni hasat sezonun hayırlı olması dileklerini iletti.

Sezonun ilk mahsul arpasını satın alan Ünkan Tarım Şirketi'nden Ünal Ünsal ise "Sembolik olarak satın aldıkları ürünün Konya Ovası'nda başlayan hasadı temsil ettiğini ve ilk mahsul satışının hem satıcı hem de alıcı için anlamlı. Çünkü, üreticiler borsaya ilk ürünü getirebilmek için, tüccarlar ise gelen ilk ürünü satın alabilmek için tatlı bir rekabete giriyor" dedi. Yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye Konya Ticaret Borsası tarafından hediyeler verildi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

- Devletimizin Kudüs konusunda alacağı her kararın, atacağı her adımın arkasındayız.
- ABD'nin almış olduğu Kudüs kararı sinsi bir tezgahın ön hazırlığıdır.

Konya Ticaret Odası Başkanı ... Devamı

Konya'nın sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başkanlığında, Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Özelli ... Devamı

Konya'nın Yerli Otomobil Sevdası Bitmiyor

Milli otomobil yapımı için Cumhurbaşkanımızın Ortak Girişim Grubunun kamuoyuna tanıtılmasından sonra gözler, yerli otomobilinin nerede yapılacağına ç ... Devamı

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, S.Ü. Ziraat Fakültesi ve Genç ZMO'nun düzenlediği 'İstişare Toplantısı' Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapıldı.

Mühendis adaylarına okul haya ... Devamı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dezenformasyon kampanyasına karşı dünya başkentlerinde paneller düzenleyen SABAH Yazarlar Kulübü, bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için 31 Ekim-1 Kasım tari ... Devamı