Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 20.07.2017     Okunma Sayısı : 921

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Anadolu'nun geleceği parlak şirketlerine yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi firmalarına yol göstermek için başlattığı toplantıların ikincisini Konya'da gerçekleştirdi.

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile Türkiye Girişim Sermayesi Meclisi'ne üye, girişim sermayesi fonlarının yöneticilerini, Konya'nın başarılı şirket yöneticileri ile buluşturan organizasyonda konuşan Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik , "30 yıl içerisinde dünya nüfusuna 3 milyar insan daha katılacak. Bu durumda kaynakların yeniden gözden geçirilmesi, girişimcilerin tarım ve gıda sektörüne kaydırılması gündeme gelmektedir. Tarımı bir zenginlik kaynağı olarak ekonominin sağlam ve sağlıklı bir halkası haline getirmek Türkiye'ye büyük bir avantaj getirecektir. Yatırımcı fonlar girişimciyi cesaretlendirmeli, alternatif sunabilmelidir. Biz gıda, tarım ve tarımsal ticaret sektörlerine yönelik ortaya çıkan fikirlerin ve yatırımların gelecekteki üretim ve tüketim alışkanlıklarına yön verecek nitelikte olacağına inanıyoruz. Türkiye'nin, tarım alanında gelişmiş ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi için 6 yıl içinde her yıl ortalama 12 milyar dolarlık yatırıma ve ortalama 100 bin yeni girişimciye ihtiyacı var. Ülkemizde son yıllarda hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi yatırımlar yapıldı. Milli tarım projesi ile bu yatırımların daha da hızlanacağı ortam oluşturuldu. Tarım, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yatırımcılar açısından gelecek vaat eden, karlı bir sektördür. İşte bu noktada da bankacılık hizmetleri ve yatırımcı fonlar devreye giriyor. Fonlar girişimciyi cesaretlendirmeli, alternatif sunabilmelidir. Fakat sadece para yatırmakla bu işte başarılı olunmuyor. Tüm bunların yanında yaptığınız işi sevmek en önemlisi." dedi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk , son 15 yılda özel şirketlerinin örnek başarıları ile Konya'nın adından çok söz ettirdiğini belirterek, "Anadolu ekonomisi olarak üretmenin, istihdam sağlamanın, dünya ile rekabet etmenin mücadelesi içerisindeyiz. Konya sahip olduğu potansiyel ile dünya çapında önemli bir aktör olma yolunda kalkınma ve gelişme hamlesini artırarak yoluna devam ediyor. Girişim sermayesi fonlarının Anadolu'ya açılması ile 2 yıl içinde 1 milyar dolarlık fonun Anadolu'da umut vaat eden şirketlerle buluşacak olmasını şehrimiz adına büyük bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

Fon şirketleri bizler için çok önemli diye konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, "Konya, özellikle son 20 yılda üretimde, ihracatta önemli başarılar elde etmiş, yeni organize sanayi bölgeleri ve küçüklü büyüklü sanayi siteleri ile girişimci ruhunu ortaya koymuş bir şehir. Konya Türkiye'nin 3. büyük organize sanayi bölgesini inşa etmeyi başarmış, makine, otomotiv, döküm, ayakkabı, gıda, araç üstü vinç, savunma gibi pek çok sektörde iddialı firmalar ortaya koymuştur. Anadolu'daki işletmeler olarak, girişimci ruhumuz yüksek, büyüme potansiyeli taşıyoruz ama finansman sıkıntımız var. Girişim sermayesi fonları, risk alıyor. Al sana şu para, bana şu kadar yılda şu kadar faiz vereceksin demiyor. Kar da etsen, zarar da etsen ortağınım diyor. İşte bize de bu güven lazım" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul, "Girişimciyiz, risk alıyoruz ama hala dışarı ile ilişkilerimiz zayıf. Bizde bir cevher, potansiyel var ve bunu hızlı ortaya çıkarmamız gerekiyor. Sermaye ortaklığı fonları şirketlerimizin büyümesi için gerekli. Bu fonlar bizim dış dünyaya açılmamızı ve daha güçlü olmamızı sağlayacak. Fonlardan önemli bir performans bekliyoruz" diye konuştu.

'Marka ekonomisine geçilmeli'

Konya'nın, girişim sermayesi ortaklıklarının başarılı örneklerini vereceği yönündeki öngörüsünü dile getiren TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Girişim Sermayesi Anadolu Buluşmaları'nın Anadolu işletmelerinin inovasyon ile tanışması, kurumsallaşan bir yapıya dönüşmesi, küresel işgücü ve medya işbirliğini getirebilecek bir yapıya dönüşmesi ve Anadolu'nun küresel entegrasyona, ölçek ekonomileri ile ulaşması için yön verecek bir girişim olduğunu belirtti. Altunyaldız şöyle konuştu:

"Türkiye'nin KOBİ yapısı ile örgün ve hızlı dönüşümü sağlayabilecek bir yapıda. Özellikle imalat sanayiindeki firmalar kendi öz dinamikleri, kendi kazanımları, kendi becerilerini küresel becerilerle birleştirerek özgün, nitelikli ve fark yaratan yapılara dönüştürebilirler. Ülkemizde son 10 yıllık geçmişte 5 milyar dolarlık yeşil sermaye fonunun yatırım yaptığını biliyoruz. Önümüzdeki dönemde 1 milyar doların üzerinde fonun yatırıma dönüşeceği talebi var. Bu rakam 2 milyar dolara da çıkabilir. Girişim sermayesi fonları ile sıfır finansman maliyeti ile ortaklık ulaşılması dönüşümün ve değişimin, inovatif üretim yapısının özellikle endüstri 4.0 dönüşümünün ve bunun sonucunda inovasyonla, Ar-Ge ile, tasarımla, marka ekonomisine ve markalı yapılara geçilmelidir. "

Diğer Haberler

Haber Arşivi

14 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve ... Devamı

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren'in moderatörlüğünde, Konya Ticaret Odası Başka ... Devamı

- Devletimizin Kudüs konusunda alacağı her kararın, atacağı her adımın arkasındayız.
- ABD'nin almış olduğu Kudüs kararı sinsi bir tezgahın ön hazırlığıdır.

Konya Ticaret Odası Başkanı ... Devamı

Konya'nın sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başkanlığında, Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Özelli ... Devamı

Konya'nın Yerli Otomobil Sevdası Bitmiyor

Milli otomobil yapımı için Cumhurbaşkanımızın Ortak Girişim Grubunun kamuoyuna tanıtılmasından sonra gözler, yerli otomobilinin nerede yapılacağına ç ... Devamı