Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 25.10.2017     Okunma Sayısı : 1741

Bakan Fakıbaba Borsa kuranlar ve kuracak olanlar Konya Ticaret Borsası'nı örnek almalı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Paydaşları İstişare Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Konya'da, Konya Ticaret Borsası (KTB) Borsa Elektronik Satış Salonunda günün seans açılışını yaptı. Yapılan duanın ve gong vuruşunun Ticaret Borsası Meclis Salonu'nda Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik'in "Tarımsal Ticaret Brifingi"ni dinledi. Konya'nın büyük bir tarım ve tarımsal ticaret potansiyeli olduğunu belirten KTB Başkanı Hüseyin Çevik, üretimden gelen potansiyele borsa olarak değer katmaya çalıştıklarını ifade etti. KTB'nin elektronik satış salonunu ilk açan borsa olduğunu ve ürün senetlerinin ilk defa BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtiya Piyasası'nda işlem gördüğünü dile getiren Çevik, tarımsal ticaretin derinleşmesiyle birlikte, tarımsal üretimin de değer bulduğunun altını çizdi. Sulu tarımın öneminden bahseden Borsa Başkanı Çevik, belli ilkeler çerçevesinde havzalar arası su transferinin yapılması için adım atılmasını isteyerek, tarıma verdiği destekler için Hükümete ve Bakan Fakıbaba'ya teşekkür etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, " Konya büyük bir tarımsal potansiyele sahip. Aynı şekilde gördük ki, tarımsal ticarette de öenmli mesafeler almış. Konya Ticaret Borsası'nın çalışmalarından etkilenmemek mümkün değil. Borsa kuranlar ve kuracak olanlar mutlaka Konya Ticaret Borsası'nı görmeli." dedi.

Tarım, gıda ve hayvancılığın önemine kısa sürede adapte olduğunu aktaran Fakıbaba, "Bütün Türkiye'ye samimi şekilde hizmet edeceğimize inanıyorum. Allah'ın izniyle bu halk bize bu destek ve güveni verdiğinde, bu destek devam ettiği müddetçe bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok. Tarım, gıda ve hayvancılık müthiş bir olay. Yarın en fazla ihtiyaç duyacağımız şey, gıdadır. Sadece bizim değil dünyanın olacaktır." diye konuştu. Fakıbaba, toplantı öncesi bir ziraat mühendisi ile sohbet ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Ben üretiyorum' dedi. Ne kadar hoş bir olay. Bizim veteriner ve ziraat mühendisi arkadaşlarımız ürettiklerinde, bilinçli üretim yaptığında, inanıyorum ki elde ettiğimiz ürün iki misline çıkacaktır. Zaten bunu görüyoruz. Eskiden mısır üretiminde dönüm başı 750 kilogram ürün alınırken 2 bin kilograma çıktığını görüyoruz. Damlama sulamayla, toplulaştırmayla ve tamamlandığında KOP ile Konya'nın uçacağına inanıyorum. İkinci dünya savaşından çıkmış Japonya veya Almanya'dan geri bir millet değiliz. Daha zeki ve çalışkan olduğumuza inanıyorum. Ama kurumsallaşmanın eksik olduğunu görüyorum. "

Konya'nın kurumsallaşmada daha önde bir kent olduğuna değinen Fakıbaba, burada tarımsal üretimin de arttığının görüldüğünü kaydetti. Fakıbaba, toprağın suyla buluşturulduğunda üreticilerin harikalar yaratacağına işaret ederek, toplulaştırma ve damlama sulama projelerini önemsediklerini sözlerini ekledi.

Fakıbaba, borsa bahçesindeki Numune Binasını ziyaret etti, ürünlerini satmak için gelen bir çiftçilerle sohbet etti.

Bakan daha sonra Aksaray çevreyolu üzerindeki KTB'nın bünyesinde kurulan 100.000 ton kapasiteli Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Şirketini (ASLİDAŞ) ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı. Ziyaretin ardından KTB'de düzenlenen Tarım Paydaşları İstişare Toplantısı'nda ise Konya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tarım Paydaşları Toplantısı açılış konuşmasını yapan Ak Parti Konya Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Muhammet Uğur Kaleli de tarımın çok paydaşlı ve çok bileşenli bir sektör olduğunu, herkesin sektörün daha ileriye gitmesi için ortak akılla çalışması gerektiğini belirterek, Ak Parti'nin bu misyonla çalışmalarına ve tarıma desteğinin devam edeceğini söyledi.

Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, Bakanlığın ilgili Genel Müdürleri, KTB Meclis Başkanı Selçuk Öcal, Rektörler ve tarım paydaşı kuruluşların başkanlarıyla, üretici, tüccar ve sanayiciler katıldı.

Program Bakan Fakıbaba'ya ziyaretlerinden ötürü hediye takdim edilerek hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası (KTB), Hükümetin başlattığı 'Enflasyonla Topyekun Mücadele' kapsamında en az yüzde 10 indirim kampanyasına tam destek verdi.

"Enflasyonla mücadelede Türkiye kazanacak" ... Devamı

Konya iş dünyası ortak bir açıklama yaparak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programına destek verdi. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsa ... Devamı

"Panik yapmayın, strese kapılmayın. Bu süreci birlikte aşacağız"

Kur ve faiz oyununa karşı Konya iş dünyasının mesaisi devam ediyor. Türkiye ekonomisinin yüksek kur ve yüksek faizle dizginlen ... Devamı

Konya iş dünyasından ekonomik saldırılara karşı ortak açıklama:

"Devletimizin arkasındayız. İnanıyoruz ki, güzel günler yine ülkemizin ufkundan doğacak"

Konya Ticaret Odası, Konya ... Devamı

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'nı (KTB) ziyaret etti. Ziyaret kapsamında konuk heyete, TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve KTB Başkanı ve H ... Devamı