Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 01.11.2017     Okunma Sayısı : 1676

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dezenformasyon kampanyasına karşı dünya başkentlerinde paneller düzenleyen SABAH Yazarlar Kulübü, bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Konya protokolü ve iş dünyası ile buluştu. Programın öğle açılışında konuşan Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, Mevlana şehri Konya'da olmanın kendileri için son derece anlamlı olduğunu söyleyerek, "Buradaki kanaat önderlerinin, karar vericilerin kendi aralarında oluşturdukları önemli sinerjinin Konya'nın başarısında çok büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek lazım" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın bir sanayi eğitim, tarih, turizm ve tarım şehri olmasının yanında bir mana ve sevgi şehri olduğunun altını çizdi. Konya'nın Türk- İslam medeniyetinin kurucu şehri olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, "Konya hamdolsun 20. yüzyılda geçmişteki görkemli ve başarılı geleceğine tekrar büyük bir yürüyüşü başlattı. Bunu sanayicisiyle, düşünce insanlarıyla, siyasileriyle hep birlikte gerçekleştirdi. Geçmişin kurucu şehri Konya inşallah 21. yüzyılın yeni Türkiye'sinin kurucu şehirlerinden birisi olmakta. O süreç şu anda devam ediyor. Şehrimizi geçmişteki kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Panelde konuşan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, illerin kalkınmışlık göstergelerine tarımın dahil edilmesi gerektiğini belirterek, tarımın ve tarımsal ticaretin ihmale gelmeyecek kadar önemli bir sektör olduğunun altını çizdi. Çevik konuşmasına şöyle devam etti; "Türkiye'nin mukayeseli üstünlük geliştirebileceği alanlardan ilk birkaç tanesini sayacak olursak akla tarım gelir. Son 15 yılda Devletimiz tarıma 90 milyar lira destek verdi. Türkiye'nin tarım konusunda çok büyük bir sorumluluğu var. Hem kendini, hem de bölgeyi beslemektedir. Ayrıca Türkiye yardıma muhtaç bölgelere yardım etmektedir. Nitekim küresel insani yardım 2017 Raporuna göre, milli gelire göre insani yardımda dünyanın en cömert ülkesi Türkiye. Bunun için Türk tarımı bölge barışı ve ekonomisi için sürekli gelişmelidir. Türkiye'de içinde de Konya tarımda ve tarımsal ticaretteki payı, mukayeseli üstünlükleri öne çıkmaktadır. Toplam 13 milyar liralık tarımsal hasılasını, arzu edilen noktada olmasa da katma değerle piyasaya sunmaktadır. Piyasaya sunarken de Türkiye'nin en büyük işlem hacmine sahip, ilk elektronik satış salonunu hizmete açan, ilk elektronik ürün senedinin pazarlandığı BorsaKonya Elektronik Platformu'nu kuran ve tek bir alanda ASLİDAŞ A.Ş. ile 100 bin tonluk lisanslı depoculuk hizmetini sunan Konya Ticaret Borsası'nın hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Tarıma para verirseniz, paranızı geri alırsınız. Türkiye'de tarım ve gıda sektörüne yönelik ilgi gittikçe artmaktadır. Sektör gelecekte daha da önem kazanacaktır. Bu durumda ayakta kalmanın en önemli yolu sürekli gelişen bilgiye sahip olmak, planlı üretim ve dünyaya entegre olmaktır" .

Konuşmasında Konya ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulunan Kütükcü, Konya'nın 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 1 milyar 138 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 8 ayda 327 milyon doların üzerinde dış ticaret fazlası verdiklerini söyledi.

Programa AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Mevlana Vakfı Başkanı Esin Çelebi, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar ve Prof. Dr. Caner Arabacı, iş adamları, STK temsilcileri, yazarlar ve akademisyenler katıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası (KTB), Hükümetin başlattığı 'Enflasyonla Topyekun Mücadele' kapsamında en az yüzde 10 indirim kampanyasına tam destek verdi.

"Enflasyonla mücadelede Türkiye kazanacak" ... Devamı

Konya iş dünyası ortak bir açıklama yaparak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programına destek verdi. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsa ... Devamı

"Panik yapmayın, strese kapılmayın. Bu süreci birlikte aşacağız"

Kur ve faiz oyununa karşı Konya iş dünyasının mesaisi devam ediyor. Türkiye ekonomisinin yüksek kur ve yüksek faizle dizginlen ... Devamı

Konya iş dünyasından ekonomik saldırılara karşı ortak açıklama:

"Devletimizin arkasındayız. İnanıyoruz ki, güzel günler yine ülkemizin ufkundan doğacak"

Konya Ticaret Odası, Konya ... Devamı

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'nı (KTB) ziyaret etti. Ziyaret kapsamında konuk heyete, TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve KTB Başkanı ve H ... Devamı