Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 03.11.2017     Okunma Sayısı : 1018

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, S.Ü. Ziraat Fakültesi ve Genç ZMO'nun düzenlediği 'İstişare Toplantısı' Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapıldı.

Mühendis adaylarına okul hayatı sonrasında karşılaşabilecekleri fırsat ve tehditler ile ilgili tecrübe paylaşımının yapıldığı toplantıda, öğrencilere daha donanımlı olarak mezun olmanın önemi vurgulandı.

Programda konuşan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, " Türkiye'de tarım sektörü, beslenme ve iş gücüne etkisi, milli gelire katkısı ve sanayi sektörüne sağladığı hammadde ile ekonomik, sosyal bir sektör olma özelliğini korumaktadır. Kaliteli ve güvenli gıda arzının sağlanması hedefi başta olmak üzere, tarımsal kalkınmanın sağlanması adına eğitim çalışmalarına önem verilmektedir. 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için tarım sektörümüz eğitimli, bilinçli, ölçek ekonomisine özen gösteren yatırımcılara ihtiyaç duyacaktır. Bizim birçok ülke gibi ekonomimizi büyütecek, ekonomimizi sürekli güçlü tutacak hazır kaynaklarımız yok. Bizim en büyük zenginliğimiz kendi insan gücümüz, genç nüfusumuz, bunların kabiliyetleri. Ekonomide başarının nüvesi tek kelimeyle insandır. Ülkemizin tarım üretimi ve ekonomisinde de gelişmesi için eğitimli üreticilere ihtiyacımız var. Sizler geleneksel ile modern tarımı harmanlayarak en iyisini elde edecek mühendis adayısınız. Ülkemizin diğer sektörlerinde de yaşanan masaya bağlılıktan artık kurtulmamız, aldığımız eğitimlerin eserlerini ortaya koymamız tarlanın, seranın, fabrikanın tozunu yutmamız gerek" diyerek gençlere dünya ile entegre olmaları tavsiyesinde bulundu.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, yeni nesle her zamankinden daha fazla ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek, üretime katılan gençler görmek istediklerini belirtti. Yıldız; "Hayvancılık için olmazsa olmaz olan yem ve kaba yem üretiminin dünya standartlarına gelmesi için bu salondaki mühendislere ihtiyacımız var" dedi.

ZMO Başkanı Celil Çalış, "Tarım sektörü de sizler sayesinde ileriye gidecektir. Mesleğinizi sevin ve dünyayı, gelişmeleri takip edin. İyi bir ziraat mühendisine her zaman iş var. Okulda öğrendiğiniz teorik bilgileri, sahada da uygulayarak kendinizi geliştirin. Oda olarak biz her zaman sizlerin yanındayız." diyerek mühendis adaylarına aranılan, iyi bir ziraat mühendisi olmaları için çok çalışmalarını tavsiye etti.

Toplantıda konuşan İşadamı Fuat Kunduracı, kendisinin de bu sıralarda okuduğunu ve tarım sektörünün birçok fırsatlar sunduğunu söyleyerek, en büyük zenginliğimizin gençlik ve onların hayalleri olduğunu dile getirdi. Ayrıca mühendis adaylarına tarımsal anlamda sürdürülebilirlik vurgusu yaptı.

Geleneksel buluşma öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Programa Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş, Bahri Dağdaş UTAEM Müdürü Fatih Özdemir, Genç ZMO Başkanı Mert İlhan, ZMO Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Süleyman Soylu, öğretim üyeleri ve 300 öğrenci katıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

14 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve ... Devamı

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren'in moderatörlüğünde, Konya Ticaret Odası Başka ... Devamı

- Devletimizin Kudüs konusunda alacağı her kararın, atacağı her adımın arkasındayız.
- ABD'nin almış olduğu Kudüs kararı sinsi bir tezgahın ön hazırlığıdır.

Konya Ticaret Odası Başkanı ... Devamı

Konya'nın sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başkanlığında, Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Özelli ... Devamı

Konya'nın Yerli Otomobil Sevdası Bitmiyor

Milli otomobil yapımı için Cumhurbaşkanımızın Ortak Girişim Grubunun kamuoyuna tanıtılmasından sonra gözler, yerli otomobilinin nerede yapılacağına ç ... Devamı