Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 20.11.2017     Okunma Sayısı : 977

Konya'nın sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başkanlığında, Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Özellikle lisanslı depoculuk, ihtisas borsası, helal gıda üretimi, yerli otomobil konularının masaya yatırıldığı toplantıda Konya'nın genel sorunları da detaylarıyla ele alındı.

Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti İl Başkanı Hasan Angı ile birlikte milletvekilleri, merkez ilçe belediye başkanları, oda başkanları ve üniversitelerden akademisyenlerin hazır bulunduğu toplantıda çeşitli sunumlar yapılarak çözüm önerileri konuşuldu.

Bu tarz toplantıların bir program dahilinde belli aralıklarla yapılmasının önemine işaret eden Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, geleceğin Konya'sının ortak akıl ve ortak irade ile inşaa edilmesi için gerekli kurulların oluşturulacağını belirtti.

Toplantıda, Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Ticaret Borsası tarafından yapılan elektronik ürün senetleri ticareti ve lisanslı depoculuk faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Mevka desteği ile Borsa olarak Konya'ya kuracakları Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi Projesi hakkında bilgi veren Çevik, Helal Akreditasyon Kurulu'nun sertifikalandırma faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda da Borsa laboratuvarının gerekli yeterlikte olduğunun altını çizdi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, ürün ihtisas borsasındaki ve yerli otomobil üretimindeki gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, 2019 yılında bitecek olan Kayacık Lojistik Merkezi'nin Konya'ya değer katacağını belirtti.

Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, helal akreditasyonla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyerek, Konya'ya yapılan her yatırımın karşılığını aldığını, bundan sonra da fazlasıyla alacağını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tüm kurumların birlikteliğine dikkat çekerek, şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak beraber büyüdüğünü bu ivmenin birlik ve beraberlikle aratacağını belirtti.

Toplantıda yerli otomobilin üretim yerinin Konya'nın alınması için yapılacak çalışmaların yanı sıra Konya Turizm Tanıtım ve Eğitim Vakfı Başkanı Ercan Uslu tarafından helal gıda ve helal kent üzerine bir sunum yapıldı.

Üniversitelerden akademisyenlerin görüşlerinin de alındığı toplantıda konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya için oluşturulan birlikteliğe dikkat çekti.

Ankara'da Konya Milletvekilleriyle sürekli bir araya geldiklerini ve Konya üzerine çalıştıklarını ifade eden Sorgun" Bugün burada Ticaret Borsamızın ev sahipliğinde Konya için bir araya geldik. Konya'nın valisi, milletvekilleri, belediye başkanları, oda başkanları hepsi burada. Çok sayıda konu görüştük. Konya için neler yapabiliriz. Konya'nın sorunları nelerdir, en kısa sürede nasıl çözeriz. Konya'yı ekonomisi, sanayisi, kültürüyle daha ileriye nasıl taşırız. Bunları burada konuşuyoruz. Konunun uzmanları sunumlarını yaptılar. Biz de bu konuların takipçiyiz, takipçisi olmaya devam edeceğiz. Buradaki en önemli nokta şudur. Bu şehrin bütün yetkilileri, bu şehir için aynı masa etrafında bir araya gelmektedir. Bu sadece bir defaya da mahsus değil süreklidir aynı zamanda. Bunu başka şehirlerde görmeniz çok zordur. Bu birlik ve beraberlik Konya'mızı güzel yarınlara taşıyacaktır. Toplantımıza katılan Valimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, oda başkanlarımız ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantıya Konya Milletvekilleri Hüsniye Erdoğan, Leyla Şahin Usta, Mehmet Babaoğlu, Halil Etyemez, KTB Başkanı Hüseyin Çevik, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KSO Başkanı Memiş Kütükcü, Merkez İlçe Belediye Başkanları ve Helal Akreditasyon Kurumu yetkilileri katıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

14 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve ... Devamı

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren'in moderatörlüğünde, Konya Ticaret Odası Başka ... Devamı

- Devletimizin Kudüs konusunda alacağı her kararın, atacağı her adımın arkasındayız.
- ABD'nin almış olduğu Kudüs kararı sinsi bir tezgahın ön hazırlığıdır.

Konya Ticaret Odası Başkanı ... Devamı

Konya'nın Yerli Otomobil Sevdası Bitmiyor

Milli otomobil yapımı için Cumhurbaşkanımızın Ortak Girişim Grubunun kamuoyuna tanıtılmasından sonra gözler, yerli otomobilinin nerede yapılacağına ç ... Devamı

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi, S.Ü. Ziraat Fakültesi ve Genç ZMO'nun düzenlediği 'İstişare Toplantısı' Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapıldı.

Mühendis adaylarına okul haya ... Devamı