Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 21.03.2018     Okunma Sayısı : 770

Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid ve Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Ahmet Et-Tayib Yusuf El-Kordofani tarım, hayvancılık alanında çeşitli temaslarda bulunmak üzere Borsamızı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında, Borsamız Genel Sekreteri Esat Bilici tarafından borsanın işleyişi, şirketleri, şehrin tarım ve hayvancılık ticareti ve potansiyeli hakkında Vali Ali Ahmed Hamid ve Büyükelçi Yusuf Ahmet Et-Tayib Yusuf El-Kordofani'ye sunum yapıldı.

Ticaret Heyetleri Oluşturalım

İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye'nin bölge stratejisi doğrultusunda önemli mesafe aldığını ve karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını ifade eden Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "Ülkemizin ve şehrimizin üretim gücü, donanımı, bilgi birikimi ve Sudan'ın üretim alanları düşünüldüğünde ticaret hacmimiz maalesef istediğimiz seviyelerde değil. İkili ticaret hacmi son yıllarda iki kat artarak 500 milyon dolar seviyesine ulaşmış olsa da yeterli değildir. Sudan ile ikili ilişkilerimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretleri sonrası ivme kazanmıştır. Türkiye ve Sudan arasında yapılan tarım arazisi kiralama ve son olarak geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanan sermayesinin yüzde 80'i TİGEM'e ait Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık A.Ş.'nin kurulması inşallah ticari ilişkilerimizi daha da geliştirecektir. Bu üretim ortaklığı her iki ülkeye de ekonomik fayda sağlayacaktır. Ülkemizin bilimsel ve teknik alt yapısının, Sudan'ın doğal kaynak potansiyeli ile birleştirilerek her iki ülke ve bölgenin sürdürülebilir gıda hedeflerine ulaşmasını sağlamalıyız. Bildiğiniz üzere devlet olarak Sudan'da 793 bin hektarlık araziyi 99 yıllığına kiraladık. Bu arazinin 12 bin 500 hektarını, TİGEM; kalan kısmını da Türk şirketleri işletecek. Bununla birlikte iki ülke ticareti hedeflenen 10 milyar dolar seviyesine ulaşacak. İnanıyorum ki bu üretim ve ticaret ortamında yatırım yapacak tarım ve hayvancılık firmalarımız ticaret hacmimizi daha da yukarıya taşıyacaklardır. İlerleyen süreçte sadece tarım değil, hayvancılık ve balıkçılık da Türkiye-Sudan ticaretine konu olacaktır." dedi.

Sudan'da oluşacak tarım, hayvancılık ticaretinde Konya Ticaret Borsası olarak bilgi birikimlerini her zaman paylaşmaya hazır olduklarını belirten Başkan Çevik, " Borsamız gerçekleşen işlem hacmiyle, Elektronik Satış Salonuyla, BorsaKonya Elektronik Platformuyla, lisanslı depoculuk yatırımları ve proje çalışmalarında sona gelinen Milli Tohum ve Gen Teknolojileri Vadisi projesiyle Türkiye'nin en aktif borsalarından biridir. Borsamız, dünyadaki modern borsacılık örneklerini de kendisine hedef belirlemektedir. Şehrimizde ve ülkemizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ikili ilişkilerimizi sıkı tutmakta, şehrimiz ve ülkemiz faydasına çalışmaktayız" diyerek, ticaret heyetleri oluşturulmasını istedi.

Sudan Keşfedilmeyi Bekliyor

Afrika'nın en geniş üçüncü ülkesi olan Sudan'ın büyük bir potansiyeli olduğunu ifade eden Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Bakanı Elsadig Mohammed Ali, "Türkiye'nin Sudan'da çok güçlü bir konumu var. Bunu değerlendirmemiz lazım. Sudan'dan pek çok ülkeye açılabilirsiniz. Onun için sizleri Sudan'ı ziyaret etmeye, yatırım fırsatlarını yerinde görmeye davet ediyorum." diyerek, özellikle tarım ve tarımsal ticaret konusunda Konya'nın ve Konya Ticaret Borsası'nın bilgi, tecrübe ve ticari işbirliğinden faydalanmak istediklerini belirtti. Başkan Çevik'in ticaret heyetleri oluşturulması önerisini hayata geçireceklerini ifade eden konuk bakan, bu amaçla yapılacak çalışmalarda Konya Ticaret Borsası'nın desteğini almanın kendileri açısından değerli olduğunu belirtti.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası (KTB), Hükümetin başlattığı 'Enflasyonla Topyekun Mücadele' kapsamında en az yüzde 10 indirim kampanyasına tam destek verdi.

"Enflasyonla mücadelede Türkiye kazanacak" ... Devamı

Konya iş dünyası ortak bir açıklama yaparak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programına destek verdi. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsa ... Devamı

"Panik yapmayın, strese kapılmayın. Bu süreci birlikte aşacağız"

Kur ve faiz oyununa karşı Konya iş dünyasının mesaisi devam ediyor. Türkiye ekonomisinin yüksek kur ve yüksek faizle dizginlen ... Devamı

Konya iş dünyasından ekonomik saldırılara karşı ortak açıklama:

"Devletimizin arkasındayız. İnanıyoruz ki, güzel günler yine ülkemizin ufkundan doğacak"

Konya Ticaret Odası, Konya ... Devamı

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'nı (KTB) ziyaret etti. Ziyaret kapsamında konuk heyete, TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve KTB Başkanı ve H ... Devamı