Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 28.03.2018     Okunma Sayısı : 1307

Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Vergi Dairesi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Konya İl Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Konya Ekonomi Ödülleri 2017 Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Ödül törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Vali Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, Ziya Altunyaldız, Ömer Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Sanayi Odası Başkanı (KSO) Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Odası Başkanı (KTO) Selçuk Öztürk, Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Konya İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı , MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka ve çok sayıda işadamı ve protokol üyesi katıldı.

DEVLETİN VERDİĞİ HAKLI MÜCADELEDE YANINDAYIZ

KTO Konferans Solonu'nda gerçekleştirilen ödül töreninde Konya iş dünyası adına konuşan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, "Devletin verdiği ve vereceği her haklı mücadelede yanında olduklarını belirterek, "İş dünyası olarak Türkiye'yi yönetilebilir olmaktan çıkarmak, güçlü yönetimini itibarsızlaştırmak için oynanan oyunların farkındayız. Ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınma sürecini devam ettirebilmesi için huzur ve istikrarın kalıcı bir şekilde tesis edilmesinin zorunlu olduğuna inanıyoruz. Bu noktada devletimizin verdiği ve vereceği her türlü haklı mücadelenin yanında olduğumuzu bir kez daha yüksek sesle ifade ediyoruz" dedi.

YERLİ OTOMOBİLE TALİBİZ

Konya olarak yerli ve milli otomobili üretmeye talip olduklarını kaydeden Çevik, "Ekonomisi, iş dünyasının, siyasi ve idari iradenin birlikteliği ile örnek olan Konya'nın Yerli ve Milli Otomobil' üretmeye talip olduğunu bir kez daha belirtmek isterim. Bu yatırımın Konya'da yapılması, Marmara Bölgesi'nin yükünü hafifleteceği gibi, bölgemizin ve Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkı verecektir" diye konuştu

KONYA İHRACATTA ZİRVEDE

Konya olarak 178 ülkeye ihracat gerçekleştiğini ifade eden Çevik, şunları söyledi: "Konya, bugün 178 ülkeye ihracat yapan bir şehirdir. Son 15 yılda ihracatta Türkiye ortalaması 5 kat artarken Konya 15 kat artırarak dünya çapında bir başarı göstermiştir. Her türlü olumsuzluğa rağmen 2018'nin ilk 2 ayında ihracatını yüzde 20 artıran Konya; Türk ekonomisine katkı vermeye devam edeceğini göstermiştir. Hedefimiz2018 yılında 1,8 milyar dolar ihracattır. Üreten, yatırım yapan Konya, ülke istihdamına da büyük bir katkı sağlamaktadır. İstihdam alanında da çok önemli işler yapılmıştır. Türk özel sektörü olarak da 1,5 milyon ilave istihdam sağlanmış, işsizlik oranı azaltılmıştır. Konya, Türkiye'nin en düşük işsizliğe sahip şehridir."

KONYE HER ALANDA YILDIZLAŞIYOR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Konya'nın 30 senede müthiş bir başarı hikâyesi yazdığını belirterek, "Konya, eskiden sadece "buğday ambarı" olarak bilinirdi. Şimdiyse, tarımının yanında, Anadolu'da ticaretin, sanayinin, turizmin ve eğitimin yıldızı haline gelmiş bir Konya var" dedi. Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak en büyük şikayetlerinin istihdam üzerindeki vergi yükleri olduğunu ifade ederek, "Burada da dünyada şampiyonuyuz. İstihdam üzerindeki vergi yüklerinde dünya birincisiyiz. Her yıl bir sefer Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, oda başkanları bir araya geliriz. Burada Cumhurbaşkanına , istihdam üzerindeki yükler konusunda dünya birincisiyiz" ifadelerini kullandı.

ÜYELERİMİZE KEFİL OLUYORUZ

Hisarcıklıoğlu,TOBB olarak üyelerine kredi sağladıklarını ifade ederek, "Geçen yıl üyelerimize 5 milyar liralık kredi kullandırdık. Daha sonra Başbakanımıza ve bakanımıza giderek imkanlarımızı kullandığımızı ve üyelerimizin faizsiz kredi istediğini söyledik. Sağolsun kendileri bizi kırmadı ve KOSGEB'ten 3 yıl vadeli 50 bin lira faizsiz kredi imkanı çıktı. Bundan da üyelerimizin yüzde 29'u yani 290 bin üyemiz faydalandı. Bu devirde baba oğula, kardeş kardeşe kefil olmuyor. Ama biz oda olarak üyemize kefil oluyoruz. Neden, çünkü krediye rahat ulaşmak için. Allah korusun birinizin başına bir iş gelse kefaletin karşılığını biz ödeyeceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde odalar birliği, teşkilatı üyesine kefil olmuyor. Yalnızca Türkiye kefil oluyor. Ondan sonra bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar da Ne iş yapıyorsunuz? diyor. Daha ne iş yapacağız baban sana kefil olmadı biz kefil olduk" ifadelerini kullandı.

İŞ DÜNYASI KONYA'YI ATEŞLEDİ

Vali Yakup Canbolat da, "Konya tarihi ve kadim kültürü, geniş tarım toprakları, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, mevcut üniversitelerin oluşturduğu yüksek kalitedeki beşeri sermayesi, tüketim merkezlerin yakınlığına dayalı lojistik avantajları ve her şeyden önce milli heyecanı gönlünde hisseden, gayretli ve cesur, fedakar girişimcilerimiz sayesinde sürekli gelişmektedir" diye konuştu Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, "Konya geçmişte rampadaki füze olarak değerlendiriyordu. Hamdolsun iş alemimiz Konya'yı ateşlemiş oldu. Ve Konya çok güzel bir geleceğe doğru yürüyüşüne devam ediyor. Ödül alan tüm iş adamlarımızı tebrik ediyoruz. Konyamızın gelişiminde en önemli pay işadamlarımıza, üretim insanlarımıza aittir" ifadelerini kullandı. AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, "2000 yıllara kadar dünya ekonomisi daha yavaş büyüyen bir ekonomi idi. Toplam gayri safi milli hasıla 33 trilyon idi ve gelişmekte olan ülkelerin aldığı pay yüzde 20 civarındaydı. Sonra çok hızlı bir büyüme dönemine girdik ve 2017 geldiğimizde dünya gayri safi milli hasıla 73 trilyona çıktı. Ve gelişmekte olan ülkelerin payı iki katına çıktı. Dünya ekonomisi gelişmekte olan ülkelerin payının artığı bir dönemi yaşıyor. Ticarette de benzer gelişmeler yaşadık" dedi.

Program sonunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Konya Ticaret Borsası'na geçerek, Konya tarım ve tarımsal ticaret camiası ile istişare toplantısı yaptı. Konya Ticaret Borsası'nın tarıma ve tarımsal ticarete değer katarak, bir çok yeniliği gerçekleştirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Ürün İhtisas Borsası ile tarım piyasalarının düzene gireceğini ifade etti.

Toplantı sonunda Hisarcıklıoğlu'na Meclis Başkanımız Selçuk Öcal ve Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Çevik tarafından çini bir tablo armağan edildi.

KONYA EKONOMİ ÖDÜLLERİ 2017 GELİR VE KURUMLAR VERGİSİNDE ÖDÜL ALAN FİRMALAR:
1. Mustafa Tarip
2. Ali Akkanat
3. Konya Çimento San. A.Ş
4. Safa Tarım A.Ş
5. Konya Şeker Sanayi Ve Tic. Aş

2018 YILI EN ÇOK TARIMSAL TESCİL YAPAN FİRMALAR
1. Konya Şeker San. Ve Tic A.Ş
2. Erser Grup Tarım Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş
3. Büyük Hekimoğulları Gıda San.Tic.A.Ş
4. Altınapa Değirmencilik Tic. ve San. Tic.A.Ş
5. Toprak Tarım Hayvancılık Gıda İletişim
6. Konuklar Tarım Ürünleri Otomotiv Tic.Ltd
7. Şakiroğlu Tarım Gıda Ürünleri Hayvancılık
8. Tekbaş Ambalaj Gıda İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret
9. LDR Tarım Ürünleri Nakliye Petrol Hayvancılık ve İthalat İhracat Tic. Ltd.Şti
10. Mustafa Eroğlu Yem Ticaret Ve Sanayi Ltd.Şti

KONYA TİCARET BORSASİ ÜYELİĞİNDE 40. YIL
1. Osman Çakır
2. Süleyman Cömert
3. Hüseyin Taşan
4. Mehmet Gödeneli
5. Mustafa Küçükavcı

İSO İLK 500
Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş
Eti Aliminyum A.Ş
Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş
Hasçelik San. ve Tic. A.Ş
Ova Un Fabrikası A.Ş
Aydınlar Yedek Parça San. ve Tic.A.Ş
Helvacızade Gıda İlaç Kimya San.ve Tic.A.Ş
Enka Süt ve Gıda Mamülleri San.Tic.A.Ş
Akova Süt ve Gıda Mamülleri San.ve Tic.A.Ş
Hekimoğlu Un Fabrikası Tic. ve San.A.Ş

İSO İKİNCİ 500
1. Konya Çimento San.A.Ş.
2. Büyükhekimoğluları Gıda San.Tic.A.Ş
3. Kombassan Kağıt Matbaa Gıda ve Tekstil San.
4. Safa Tarım A.Ş
5. Golda Gıda San. ve Tic. A.Ş
6. Atiker Metalithalat İhracat ve İmalat San.
7. Selva Gıda San. A.Ş
8. Altınapa Değirmencilik Tic.Ve San.A.Ş
9. Kompen Pvc Yapı Ve İnşaat Malzemeleri Ve San. Ve Tic.A.Ş
10. Çöğenler Yemcilik Tarım Ürünleri Hay.Ve Petrol Ür.Tic.San.Ltd.Şti
11. Gıtaş Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Tic. Ve San.A.Ş
12. Konteksan Konya Teneke Kutu Ambalaj Ve Makina San. Ve Tic. A.Ş
13. Tosunoğulları Mobilya San.Tic. A.Ş

KONYA SANAYİ ODASI ÜYELİĞİNDE 35 YIL
1. Arıkol Aerosol Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş
2. Gıtaş Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Tic. Ve San. A.Ş

EN ÇOK İSTIHDAM OLUŞTURAN FIRMALAR
1. Konya Şeker San. Ve Tic. A.Ş
2. Adese Alışveriş Merkezleri Tic. A.Ş
3. Eti Alüminyum A.Ş
4. Panagro Tarım Hayvancılık San.Tic. A.Ş
5. Yeni Mağazacılık A.Ş

EN FAZLA İŞBAŞI EĞİTİMİ PROGRAMI DÜZENLEYEN FİRMALAR
1. Callus Bilgi Ve İletişim Hizmetleri A.Ş
2. Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş
3. Özçelikkayalar Alışveriş Merkezleri Pet.Tar.
4. Işıl Sağlık Hizmetleri A.Ş
5. Yıldız Pıl Otomotiv Motor Parçaları Sanayi

İHRACAT
1. S.S.O Otomotiv Sanayi Ve Dış Tic.A.Ş
2. Konya Şeker San. Tic.A.Ş
3. Eti Aliminyum A.Ş
4. Topçuoğlu Hayvancılık Day.Day.Tük.Mal.Giy
5. Selva Gıda San.A.Ş

KONYA TİCARET ODASINDA ÜYELİĞİNDE 40. YIL
1. Kale Möble Ticaret Ve Sanayi A.Ş
2. Paksu İnşaat Tesisat Malzemeleri Sanayi Ve Tic.A.Ş
3. Sefer Motorlu Araçlar Nakliyat Taşımacılık Tic.A.Ş
4. Mustafa Yılmaz- Ağalar Ticaret
5. Neceti Çiller- Oto Yüksel
6. Cemal Altınsoy
7. Mevlüt Özcan
8. Ramazan Eseroğlu
9. Osman Ayhan Karaverioğlu
10. İbrahim Bestil
11. 11 İbrahim Kolcu- Kolsan Kimya Sanayi
12. Ahmet Dikici- Azimkar Otomativ
13. Necati Eker- Acaekerler Süper Market
14. Osman Mümtaz Kulluk
15. Seyit Mehmet Meneviş- Hidrosan Makine
16. Ayhan Sayılar- Model Ticaret
17. Ahmet Yanılmazaer Eflatun Çizgi Emin Tekstil
18. Osman Küçükkulu - Ünlü Kum Ocağı İşletmesi
19. Mustafa Tuluk

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası (KTB), Hükümetin başlattığı 'Enflasyonla Topyekun Mücadele' kapsamında en az yüzde 10 indirim kampanyasına tam destek verdi.

"Enflasyonla mücadelede Türkiye kazanacak" ... Devamı

Konya iş dünyası ortak bir açıklama yaparak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programına destek verdi. Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsa ... Devamı

"Panik yapmayın, strese kapılmayın. Bu süreci birlikte aşacağız"

Kur ve faiz oyununa karşı Konya iş dünyasının mesaisi devam ediyor. Türkiye ekonomisinin yüksek kur ve yüksek faizle dizginlen ... Devamı

Konya iş dünyasından ekonomik saldırılara karşı ortak açıklama:

"Devletimizin arkasındayız. İnanıyoruz ki, güzel günler yine ülkemizin ufkundan doğacak"

Konya Ticaret Odası, Konya ... Devamı

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'nı (KTB) ziyaret etti. Ziyaret kapsamında konuk heyete, TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve KTB Başkanı ve H ... Devamı