Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 01.12.2018     Okunma Sayısı : 1690

Tarım Zirvesi için Konya'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, KTB'yi de ziyaret etti. Elektronik Satış Salonu ve ASLİDAŞ'ı gezen Bakan Pakdemirli, başarılı çalışmaları için Konya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti.

Konya'da düzenlenen Tarım Zirvesi'ne katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, programın ardından Konya Ticaret Borsası (KTB)'yi ziyaret etti. Ziyarette Borsamız Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy ve Meclis Üyelerimiz hazır bulundu. Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, milletvekilleri, tarım paydaşları ve çiftçilerin de katıldığı ziyarette Borsamız Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy, heyete Borsamızın faaliyetleri ve Türkiye'nin ilk elektronik satış salonu hakkında bilgi verdi.

Konya Ticaret Borsası'nın gerçekleştirdiği yeniliklerle tarıma ve tarımsal ticarete değer kattığını belirten Köklüsoy, üretici ve alıcıyı ortak bir platform da buluşturan, gerçek piyasa fiyatının oluşmasını sağlayan bir kurum olduklarını söyledi. Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalıştıklarını ifade eden Köklüsoy, şunları söyledi: "Bir ilke imza atarak 2011 yılında Elektronik Satış Salonunu hizmete açtık. Satışlara güven, hız ve fiyatlara gerçeklik kazandıran elektronik satışın ne kadar doğru bir yatırım olduğu görüldü. Kurmuş olduğumuz BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasaları ile Türkiye'de yeni piyasa yapısını oluşturduk. Türkiye Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) pazarının yarısını tek başına bünyesinde gerçekleştirmektedir. Konya Ticaret Borsası ülkemiz ve diğer İslam ülkeleri açısından, İslam hukukuna uygun işleyişe sahiptir. Bir asırdan fazlaca bir süredir tarıma ve tarımsal ticarete değer katmaktadır. Tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktadadır."

Borsamız Genel Sekreteri Esat Bilici ise Borsa'nın işleyişi, piyasaları ve bağlı şirketleri hakkında Bakan Pakdemirli'ye ayrıntılı bir sunum yaptı.

Borsamız Elektronik Satış Salonu'nda inceleme yapan Bakan Pakdemirli, ardından KTB bünyesindeki Anadolu Selçuklu Lisans Depo Anonim Şirketi (ASLİDAŞ) tarafından hayata geçirilen 100 bin ton kapasiteli lisanslı depoda da inceleme de bulundu.

Borsa yönetimi olarak stratejik planlarının en önemlilerinden birinin lisanslı depoculuk olduğunu aktaran Borsamız Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy, şunları söyledi: " Türkiye'de tek bir alanda en kapasiteli depo olan Anadolu Selçuklu Lisans Depo tesislerimizi 2014 yılında Türk tarımının hizmetine açtık. ASLİDAŞ'ın 100 bin ton kapasitesi ve yıllık 350 bin ton ürün işlemi vardır. Buraya gelen ürünlerin Elektronik Ürün Senet Satışı olarak borsalarımızda satışı da gerçekleştirilmektedir. Borsa olarak, Konya'da lisanslı depoculuk faaliyetlerimizi ihtiyaç görülen yeni yerlerdeki yatırımlarla birlikte 300 bin ton kapasiteye çıkartacağız."

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, başarılı çalışmaları için Konya Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti. Konya Ticaret Borsası'nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade eden Pakdemirli, "Konya'da olmaktan çok mutluyum. Konya gerçekten örnek gösterilecek bir şehir. Konya Ticaret Borsası bu anlamda yaptığı hizmetlerle şehre değer katıyor. KTB, elektronik satış salonu, lisanslı depoculuk, platform borsacılığı, vadeli işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştiren kurum. Üretici ile alıcı arasında önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Çiftçinin ürettiği ürün borsaya gelerek değer bulmakta, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek haksız kazanç ortadan kaldırılmaktadır. Böylece tarımsal ticarete fırsatlar ve istikrar getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Ziyaret, Borsamız Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy'un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye üzerinde, "Lâ Galibe İllâllah" yazılı çini işleme tablo hediyesi ile sona erdi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

TOBB öncülüğünde Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yapılan ortak basın toplantısında Barış Pınarı Harekatına tam destek verildi ... Devamı

Konya iş dünyasından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzey bölgesinde terör unsurlarını etkisiz hale getirmeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekâtına destek açıklaması yapıldı. Konya Ticar ... Devamı

Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) 26.07.2019 tarihinden itibaren faaliyete geçen Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB)'de işlem görecektir.

TÜRİB' in faaliyete geçmesini takiben, Ticaret B ... Devamı

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal beraberindeki heyetle birlikte Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret ettiler.

Ziyaret kapsamında Elektronik Satış Salonu seans açılışını TMO Genel Müdürü Ahmet Gülda ... Devamı

15 Temmuz FETÖ hain darbe ve işgal girişiminin, milletin azim ve kararlığı ile geri püskürtüldüğünün 3. yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "Türkiye'yi ... Devamı