Satış Öncesi Analiz İşlemleri

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr

Borsamızda faaliyet gösteren satış salonu laboratuarımız borsamızda işlem gören tüm ürünlerin fiziksel analizlerinin yapıldığı bir bölümüdür. Satış salonu laboratuarımızda Borsamızda işlem gören Buğday, Arpa, Yulaf, Çavdar, Tritikale, Mısır, Kimyon, Çemen, Kabak çekirdeği, Ay çekirdeği, Fasulye, Nohut, Mercimek vs. gibi emtiaların fiziksel analizleri TMO Alım kriterleri ve TSE Standartlarına göre yapılmaktadır. Satış salonu analiz laboratuarı tarafından analizi yapılan tüm ürünler Satış Öncesi Analiz Raporu düzenlenerek satışa sunulmaktadır. Müstahsillerimizin getirmiş olduğu ürünler, bu analiz raporlarındaki kalite değerlerine göre satış salonunda esnaflarca değerlendirilerek, kalite ölçütleri doğrultusunda fiyatını oluşturmaktadırlar.

Müstahsillerin borsamızda satışı yapılmak üzere getirdiği ürünler öncelikle laboratuar tarafından tonajına göre pnömatik numune alıcılar ile numuneler alınarak laboratuara iletilir. Laboratuara iletilen numuneler öncelikle ürünün cinsine göre dokaj alma eleklerinden geçirilerek fiziksel safsızlıklarından ayrılır. Temiz numune NIT sistemleriyle hektolitre, Rutubet ve Protein değerlerine bakılarak analiz numunesi ve şahit numune olmak üzere ikiye ayrılır. Analiz numunesi laboratuar teknik elemanları tarafından analizi yapılarak satış öncesi analiz raporuna kayıt edilir. Satış öncesi Analiz raporu bilgisayar ortamına da kayıt edildikten sonra satışa hazır hale gelmiştir ve satış salonuna sunulur. Satış salonunda elektronik olarak laboratuar analiz değerleri esnaflarımızın önüne gelerek kalite ölçütlerine göre fiyatı açık arttırma esasına dayalı olarak oluşturulur.

Ayrıca satış salonu laboratuarı haricinde KLD Laboratuarımızda Buğday ve diğer emtiaların fiziksel ve reolojik analizlerinin de yapıldığı ayrı bir laboratuarımız mevcuttur.