Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 28.09.2022     Okunma Sayısı : 1300

Konya İl ve İlçeleri Meclis Üyeleri İstişare Toplantısı'na katılan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, tarımsal üretim ve ticaretinin aksamaması, ülkemizin gıda krizi yaşamaması için büyük gayret gösteren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası'nın ortaklaşa düzenlediği Konya İl ve İlçeleri Meclis Üyeleri İstişare Toplantısı'na katıldı. Meclis üyelerinin sorun ve çözüm önerilerini dinleyen Hisarcıklıoğlu, görevlerinin iş dünyasının taleplerini icra makamlarına iletmek olduğunu söyledi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, müşterek toplantıda yaptığı konuşmada, pandemi döneminde de, oda ve borsa başkanları ile birlikte çalışarak, üyelere yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladıklarını ifade etti. Ancak daha yapılması gereken çok iş bulunduğunu ve sıkıntıların tam anlamı ile bitmediğini belirten TOBB Başkanı, "Bunları da takip ediyor ve dile getiriyoruz" dedi.
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Memiş Kütükcü ve Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik'in tecrübe ve bilgi birikiminden Ankara'da istifade ettiğini belirterek, üç başkanın da üyelerinin sıkıntılarını beklentilerini en hızlı şekilde kendisine ve icra makamlarına ilettiklerini ifade etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu akredite olarak üyelerine beş yıldızlı hizmet veren Konya'daki oda-borsalara bu vizyonları ve çalışmaları için de teşekkür ederek, "Bugün TOBB, Türkiye'nin önde gelen başarılı bir kurumuysa bunda Konya'nın payı çok büyük. Böyle çalışkan, azimli, vizyoner başkanlar seçerek, camiamıza kazandıran, Konya'ya ve Türkiye'ye hizmet etmesini sağlayan, siz Konyalı kardeşlerime de yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

HİSARCIKLIOĞLU'NDAN KONYA'YA 9 OKUL MÜJDESİ

"Konya'da güzel bir işe daha başlıyoruz" diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Biliyorsunuz, TOBB olarak burada, Başkanlarımızın girişimi sonucunda, bir Hukuk Fakültesi yapmıştık. Şimdi de Konya'daki tüm Oda-Borsa başkanlarımızın talebiyle, TOBB Yönetim Kurulunda yeni bir karar aldık. Akşehir, Beyşehir, Cihanbeyli, Çumra, Doğanhisar, Ereğli, Ilgın, Karapınar ve Seydişehir ilçelerinde birer okul olmak üzere, Konya'da tam 9 okul daha yapacağız. Konya'mıza hayırlı ve uğurlu olsun. Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Ortak akıl ve diyalogla her sorunu aşabileceğimizi bilelim. O zaman, ülkemizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız."

ÇEVİK: ÜLKEMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Toplantıda söz alan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik de, tarım-gıda sektörünün önemi hakkında bilgi verdi. "Son iki yılda küresel ekonomi; pandemi, iklimsel kuraklık, emtia fiyatlarındaki yükselme, dövizdeki dalgalanmalar, üretim ve ticarette yaşanan daralmalarla ciddi derecede sarsılmıştır" diyen Çevik, şöyle konuştu: "Özellikle tarımsal üretim ve ticaretindeki bozulmalarla gıda güvenliği endişeleri artmış, Avrupa başta olmak üzere çoğu ülkede market rafları boşalmıştır. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte ise küresel tarım-gıda sektörü daha kırılgan bir hale gelmiştir. Olası bir gıda krizine karşı ülkeler politikalarını yeniden belirlemiş, devletimiz fevkalade tedbirlerle tarımsal üretim ve ticaretinin aksamaması için büyük gayret göstermiştir. Bu noktada gerekli hassasiyeti gösteren, sektörlerimizin yanında olan, 365 oda/borsa başkanlarımızla birlikte sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, hükümetimize iletme noktasında olağanüstü çaba sarf eden TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkürlerimi sunuyorum. Gayretleriyle sektörlerimiz üretimini sürdürmüş, ülkemiz gıda krizi yaşamamıştır. Bu başarı; devletimizin, üretimden, istihdamdan, yatırımdan yana tavır alan üreticilerimizin, sizin liderliğinizde Türk özel sektörünündür. Sektörümüzün önünü açacak, ülkemizi tarımsal üretim ve ticaretinde ileriye taşıyacak sorunlarımız elbette bitmedi. Bunları da devamlı dile getiriyor, çözüm sağlamak için uğraşıyoruz."

İş dünyası, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, oda/borsaları ile "birlik ruhu" anlayışı içinde üretim ve ticaret merkezi haline gelen Konya'nın, ekonomik hedeflerine kararlılıkla yürüdüğüne dikkat çeken Çevik, " Türkiye'nin daha da güçlenmesi için, Türk özel sektörüne büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz. Bu görev bilinciyle, Üretim, yatırım, ihracat, istihdam hedefleriyle, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'yla birlikte ülkemizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de kendi faaliyetlerine, sorunlarına ve beklentilerine ilişkin bilgi verirken Konya'nın Türkiye'nin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden birisi haline geldiğini vurguladılar.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlem faaliyetlerini yürütmek üzere yeniden yapılanan BorsaKonya Ürün Piyasası Aracı Kurumu (ÜPAK) AŞ, tarımsal emtia işlem piyasasına hız ve derinlik getirecek, daha faz ... Devamı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Ticaret Borsası (KTB) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı.

...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda iş adamlarıyla buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya ça ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Meclisi Ekim Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim'in açtığı toplantıda, soykırıma dönüşen Gazze'ye yönelik saldırıları dolayısıy ... Devamı