Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 24.11.2023     Okunma Sayısı : 2482

Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel sektörüne yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladıklarını, soruların çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katıldı. Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, KTB Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim ve Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları'nın hazır bulunduğu toplantıda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, üyelerin talep ve sorunlarına yönelik istişarede bulundu.

116 YILDIR ETKİN BORSA
Borsa'nın çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi veren KTB Başkanı Hüseyin Çevik, 1907 yılında Sultan II. Abdülhamit Han'ın fermanıyla kurulan Konya Ticaret Borsası'nın, bir asrı aşan kurum kültürüyle şehrimiz ve ülkemiz tarımsal üretim ve ticaretine değer kattığını ifade etti. Çevik, "Konya, tarıma elverişli geniş arazi varlığı ile ülkemizin, 'Tarım Başkenti' olarak kabul edilmektedir. 2,2 milyon hektar tarım arazisi varlığı, 36 milyar liralık bitkisel ve hayvansal üretim değeri ile tarımsal üretimde önemli bir potansiyeline sahiptir. Şehrimizin tarımsal üretim potansiyelinin öneminin farkında olarak 116 yıllık Borsa kültürümüzle, uluslararası arenada Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda yeni piyasa organizasyon yapısı ile hizmet üretmeye devam ediyoruz. Tarım, gıda ve hayvancılığa yönelik sektörel komiteleri, 1.300'e yakın üyesi, tarımsal ticarete rekabetçilik, şeffaflık, derinlik katan Elektronik Satış Salonu, bağlı ortaklıkları, ASLİDAŞ bünyesinde 306 bin tonu aşan lisanslı depo yatırımları, bölge çiftçisine ve gıda sanayisine uzman kadrosu ile güvenilir, hızlı ve doğru sonuçlar ile hizmet veren TÜRKAK tarafından akredite, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tohum sertifikasyonunda yetkili, Ticaret Bakanlığı tarafından onaylı Yetkili Sınıflandırıcı Lisanslı laboratuvarı, A seviyesinde akredite borsa özelliği, sosyal projeleri ve yüzyılı aşan kurum kültürüyle ülkemiz Ticaret Borsaları içinde etkin bir yapıdadır. Uluslararası arenada Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda değişen ve gelişen piyasa şartlarına göre; veri ve sunucu merkezi yenileme, akıllı teknoloji tasarım ve geliştirme merkezi çalışmaları, akıllı tarım teknolojilerinin kullanım süreçlerine ilişkin çiftçilere yönelik eğitimlerin yanında Güneş Enerjisi Santrali (GES) gibi yenilenebilir enerji kaynakları, karbon salınımı ve sıfır atık faaliyetleriyle çevresel projelere katkı sunmaktadır. Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya, tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar noktasında da en iyi şekilde hizmet vermeye çalışmaktayız" dedi.

HİSARCIKLIOĞLU'NDAN ODA VE BORSALARA TEŞEKKÜR
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel sektörüne yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladıklarını, soruların çözüme kavuşturulduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye ekonomisi her şeye rağmen, her türlü zorluğa göğüs gererek büyümeye devam ediyor. Bunda Türk özel sektörünün büyük payı bulunmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi uluslararası arenada Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda, tüccar, sanayici ve ihracatçılarımızla iş birliği içinde ülkemizin ekonomik gücünü daha ileri taşımak için Türkiye Yüzyılı'nda da çalışmaya kararlıyız. Bu noktada yaşadığımız her türlü sorunu çok hızlı bir şekilde ekonomi yönetimine iletmemiz ve çok büyük bir oranda çözüm üretilmesi özel sektörümüzün durmadan yolunda devam etmesini sağlamaktadır. Daha yapılması gereken çok iş bulunduğunu biliyoruz. Bunları da devamlı dile getiriyor, çözüm sağlamak için uğraşıyoruz" dedi. "Odalarımızın ve Borsalarımızın vizyonla çalıştığını, üyelerimize, sektörlerimize hizmete devam ettiğini görmekten de ayrıca gurur duyuyorum" diyen Hisarcıklıoğlu, akredite olarak üyelerine beş yıldızlı hizmet veren Konya'daki oda-borsalara bu vizyonları ve çalışmaları için de teşekkür etti.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlem faaliyetlerini yürütmek üzere yeniden yapılanan BorsaKonya Ürün Piyasası Aracı Kurumu (ÜPAK) AŞ, tarımsal emtia işlem piyasasına hız ve derinlik getirecek, daha faz ... Devamı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Ticaret Borsası (KTB) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı.

...
Devamı

Konya Ticaret Borsası Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda iş adamlarıyla buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya ça ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Meclisi Ekim Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim'in açtığı toplantıda, soykırıma dönüşen Gazze'ye yönelik saldırıları dolayısıy ... Devamı

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Kahramanlıkla dolu, zafer ...
Devamı