Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 14.01.2016     Okunma Sayısı : 1011

Afrikan Diplomatik Temsilcileri Konya Programı kapsamında Konya'ya gelen 35 Afrika ülkesinin büyükelçisi ve beraberindeki heyet Konya'daki ilk ziyaretlerini Konya Ticaret Borsası'na (KTB) yaptılar.

KTB Elektronik Satış Salonunda inceleme yapan elçilere hitap eden Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, kendilerini güvenin, vefanın, hoşgörünün merkezi, tarımsal üretimin ve ticaretin en önemli şehirlerinden Konya'da ve Konya Ticaret Borsası'nda ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, elçilere kendilerini evlerinde hissetmelerini istedi.

Afrika ile gönül köprülerinin yüzyıllar önce kurulduğunu, On yıl önce Türkiye'nin Afrika stratejisi doğrultusunda yapılan çalışmalarla bunun ekonomik ve kültürel alanlarda daha ileri gittiğini açıklayan Başkan Çevik, Türkiye'nin Afrika'yı kardeş kıta, insanlarını da kardeş olarak gördüğünü belirtti. Bu olumlu gelişmeleri ticaret ile de taçlandırmak için ülkeler arasında, iş dünyası arasında yeni köprülerin kurulması gerektiğini söyleyen Çevik, " Bunun için bizlere ve siz değerli büyükelçilere büyük görev düşmektedir. Bölgede, huzuru ve zenginliği hakim kılmak için, hem üretimde hem ticarette karşılıklı işbirliğim içerinde olmalıyız. Bunun yollarından biri de tarımsal ticarettir. Konya büyük tarım potansiyeli, gelişmiş gıda sanayisiyle çok iyi bir ortak olacaktır. İnşallah ziyaretiniz yeni ortaklıklara vesile olur. Konya Ticaret Borsası'nda gerçekleştirilen ticaret tamamen İslami usullere uygun olarak yapılmaktadır" diyerek, küresel ticaret yollarının ve küresel politikaların şekillendiği coğrafyanın merkezinden herkes için güzel işbirlikleri fırsatının olduğunun altını çizdi.

Programda İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (ICCIA) heyetine sunum yapan Borsamız Genel Sekreteri Esat Bilici, lisanslı depoculuk, BorsaKonya Elektronik Platformu ve BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasaları (TÜVEİP) çalışma esasları ve şekli hakkında detaylı bilgi vererek, Konya Ticaret Borsası'nın tarım sektörü ile finansal piyasaların entegre olmasını sağlayacak bu yapı içerinde, üzerine düşen sorumluluğun farkında olduğunu belirtti.

Borsanın işleyişi ve kapasitesi ile hayranlık uyandıracak bir yapıda olduğunu gördüklerini belirten büyükelçiler, Türkiye'deki özel sektörün ne kadar güçlü olduğunu yerinde gördüklerini ifade ederek, Borsaya misafirperverlikleri için teşekkür ettiler.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Borsamız Meclis Başkanı Selçuk Öcal, Borsamız Yönetim Kurulu Üyesi M. Namık Köklüsoy ve özel sektör temsilcilerinin de eşlik ettiği ziyaret, hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

KTB'de Gündem Tarımsal Ticaret
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığınca düzenlenen 'Çiftçi Örgütlerinin Pazarlama Kaliteleri ve Lisanslı Depoculuk' konulu çalıştay Konya Ticare ... Devamı

Su olmazsa hayat olmaz, gelecek olmaz
Suyla medeniyetler gelişir
'Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması' Konulu Panel Konya Ticaret Borsası'nda yapıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji ... Devamı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen, "7. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi" başladı.

Programa 46 üniversitenin ziraat fakültes ... Devamı

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, referandum sonucunu değerlendirdi. Referandum sonuçlarının milletimize, Türkiye'ye umut bağlayan, gönül ver ... Devamı

Bahri Dağdaş UTAEM sahasında gerçekleştirilen tören ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalış ... Devamı