Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 28.02.2017     Okunma Sayısı : 425

Erzurum Ticaret Borsası (ETB) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) iş birliği protokolü imzaladı.

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu'nun daveti üzerine Erzurum'a giden Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan 28 kişilik heyet, Erzurum Ticaret Borsası'nda tarım ve tarımsal ticaretin geliştirilmesi yönünde ortak bir toplantı yaparak, görüş alışverişinde bulundular.

Erzurum'um özellikle hayvancılık konusunda gelişmeye çok müsait bir yer olduğunu belirten ETB Başkanı Hınıslıoğlu, Konya Ticaret Borsası'nın gelişmiş satış sisteminin Erzurum'da da uygulanmasıyla sektörün sürdürülebilir ve güvenli büyümesinin hızlanacağına inandıklarını belirtti. Milli Tarım Projesi ile birlikte Erzurum'um bir cazibe merkezi olacağını dile getiren Başkan Hınıslıoğlu, cazip şartların olduğu bölgeye gelecek yatırımcılara yardımcı olacaklarını açıkladı.

Tarımın artık yerel ölçekten çıkıp ulusal ve uluslararası ticarete konu olduğunu söyleyen Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, 'Ürettiğin değil, sattığın mal senindir' sözünde olduğu gibi, nerede üretim varsa orada sürdürülebilir bir ticaretin olması gerektiğinin altını çizerek, "Tarımda kalkınmış olup da sanayide geri kalmış bir ülke yoktur. Gündelik bakış yerine stratejik ve gelecek odaklı bir bakış açısı; Türkiye'de tarım sektörünü kendi içinde bir değişime ve gelişime yönlendiriyor. Bu süreçte önemli olan, yapısal değişim ve dönüşümün doğru yerde, doğru zamanda yapılmasıdır. Dünya karşı konulmaz bir hızla değişiyor. Bu hıza yetişebilmek için tarım sektörünün sanayi sektörü ile iş birliğini arttırmak gereklidir. Bu açıdan tarımsal ticaretin ulusal ve uluslararası boyutta derinleşmesi ve klasik borsacılık anlayışının değişmesi kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır." diyerek, Konya Ticaret Borsası'nın bu yönde yaptığı çalışma ve tecrübelerini anlattı.

İkili görüşmelerden sonra Konya Ticaret Borsası ve Erzurum Ticaret Borsası arasında İş Birliği Protokolü imzalandı. 24 Şubat 2017 tarihinde imzalanan protokole göre, cazibe merkezi ilan edilen Erzurum için yatırımların teşviki ve geliştirilmesi için yatırımcıların Erzurum'a yönlendirilmesi için çalışmalar yapılacak. Tarım ve Hayvancılık konusunda yaşanan problemlerin çözümü için karşılıklı iş bölümü ve her iki borsanın faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için karşılıklı olarak dayanışma yapılması da protokolde yer aldı. Ayrıca, Ürün İhtisas Borsası'nın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Erzurum Ticaret Borsası'na, Konya Ticaret Borsası tarafından her türlü bilgi ve eğitim desteği verilecek.

Protokol anlaşmasında Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, KTB Meclis Başkanı Selçuk Öcal, ETB Meclis Başkanı Mehmet Akgün, KTB ve ETB meclis üyeleri hazır bulundular. İşbirliği protokolü anısına karşılıklı hediyelerin verildiği toplantı hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası ortak bir açıklama yaparak, referandum sonucunu değerlendirdi. Referandum sonuçlarının milletimize, Türkiye'ye umut bağlayan, gönül ver ... Devamı

Bahri Dağdaş UTAEM sahasında gerçekleştirilen tören ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde haklarında adli makamlarca kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalış ... Devamı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konya Ticaret Borsası tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı.

"Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programına katıla ... Devamı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Tarım Şehirleri Toplantısı, 9 ülkeden 29 belediye başkanı ve büyükelçinin katılımıyla başladı.

Açlıktan Değil İsraftan Ölüyoruz ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Çanakkale Zaferi'nin 102'inci yılı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, Çanakkale Şehitliği bu coğrafyanın ebediyen bizim olduğunun en güzel anlatımı olduğu ... Devamı