Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 07.02.2014     Okunma Sayısı : 11745

Konya Ticaret Borsası Lisanslı Depoculuk alanında yaptığı yatırımla, tarımsal ticarette Konya'yı dünya sıralamasında üst sıraya taşıyacak. Yapım çalışmaları devam eden 100 bin tonluk silolarda ilk depolama bu yıl yapılacak. Konya Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri ve Lisanslı Depoculuk A.Ş (ASLİDAŞ) tarafından faaliyetine başlanacak olan lisanslı depoculuk için çelik siloların yapımı devam ediyor. Bu yıl ilk defa lisanslı depoculuğun yapılacağı Konya'da tarımsal ticarette bir çağ kapanacak bir çağ açılacak. Tarımsal ticarette Konya lisanslı depoculuk sayesinde dünya standartlarına ulaşacak.

Elektronik Satış ticarete yeni bir boyut kazandırdı
Borsamız Meclis Başkanı Hüseyin Çevik yaptığı açıklamada, Konya Ticaret Borsası'nın ilk olarak Elektronik Satış sistemiyle tarımsal ticarete boyut kazandırdığını söyledi. Çevik; "Biz Konya Ticaret Borsası olarak 2009 yılında yeni bir anlayışla yönetime gelmiştik. Geldiğimiz ilk günden stratejik planlarımızı hazırladık. Hazırlamış olduğumuz stratejik olanlar içerisinde birinci önceliğimiz üreticiden gelen malı alıcıyla buluşturmak için satış salonumuz var bunun iyileştirilmesi ve hızlandırılması için elektronik satış sistemine geçtik. 2011 yılında Dışişleri Bakanımız Sayın Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu açılışını yaptı. O günden bugüne kadar borsamızdaki satış salonu işlem hacmimiz yaklaşık 2 milyon ton oldu. Bunun Konya ekonomisine katkısı 1,5 Milyar TL civarındadır. Ayrıca satışlara güven, hız ve fiyatlara gerçeklik kazandıran elektronik satışın ne kadar doğru bir yatırım olduğu görüldü" şeklinde konuştu.

Lisanslı depoculuk
Borsa yönetimi olarak stratejik planlarının en önemlilerinden birinin lisanslı depoculuk olduğunu aktaran Çevik; "Lisanslı depoculuk için 2012 yılında organize sanayi bölgesinde Aksaray yolu üzerindeki yere planlamamızı yaptık. Buradaki hedefimiz 300 bin ton üzerineydi. İlk etapta 100 bin ton civarında depolamalarımızı projelendirdik ve yapmaya başladık. Tahmini olarak da burası 20 Milyon Dolar civarında bir maliyete şu anda bitecek. İnşallah sezona ürünümüzü depolarımıza koyacağız. Bununla alakalı olarak devletin tarım reformu olarak geldiğinde AK Parti Hükümeti 2006 yılında tarım yasalarını çıkardı. Çıkarmış olduğu bu yasaların içerisinde önemli olanlardan bir tanesi üretici birliklerinin kurulma yasasıydı. İkincisi ise Lisanslı Depo Yasası idi. Çünkü Türkiye'deki hububatın depolanma işi Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılıyordu. Serbest ekonomisine geçiş için gelişmiş ülkelerdeki gibi lisanslı depo ve yatay depo olarak planlamalar yaparak bu kanunları çıkardılar. Biz de kurum olarak üzerimize düşen görev olarak ilk öncülüğü biz yapalım bu konuyla ilgili adım atalım diye bir şirket kurduk. Bu şirket % 100 Konya Ticaret Borsası'nın hissesiyle kurulan bir şirkettir. Anadolu Selçuklu Lisans Depo Anonim Şirketi olarak kurduk bu şirketi. 2012'de yatırımımıza başladık. 2014 sezonunda içerisine ürün koyacağız. Bu deponun işleyişi üreticinin malını getirip depolara fiziki analizlerini yapıp evrak üzerine ürün değerlerini yazıp ve bununla alakalı belgeyi verip ve bu belgelerin de normal borsalarda satılmasıyla alakalı bir yatırımdır. İnşallah önümüzdeki günlerde bu yatırımın devamı gelecektir. Bununla beraber zaten elektronik satışımızla beraber tekrar Konya Borsa Platformunu kurduk ve bu platformda bu depolarda gelen malların evrak üzerine kaydedip bunları Elektronik Ürün Senet Satışı olarak borsalarımızda satacağız. Bu üreticimizin ürününün depolaması çünkü bu ürünlerin Türkiye genelindeki çıkan hububatların % 70 civarındakinin depolama şartları elverişli değildir. Bu elverişli olmayan şartlardan elverişli şartlara biz Konya Bölgesi olarak geçiyoruz" dedi.

Hem üretici he tüketici hem de devlet kazanacak
Çevik açıklamasının devamında; "Bu yatırım muhakkak ki devleti de ilgilendiriyor, ekonomiyi de ilgilendiriyor. Çünkü bulunmuş olduğu coğrafya bakımından jeopolitik yönden nasıl enerji alanı üzerindeyse, aynı zamanda tarım ürünü üzerinde bulunmakta. Çünkü kuzeyimizde tarım ürünlerimiz ülkemizde tarım ürünlerimiz Ortadoğu'ya Asya'ya buradan satışları yapılabilir. Bunun altyapısı olarak bu lisanslı depolamaların yapılması lazım. Çünkü gelişmiş ülkelerde bu lisanslı depolar yüz yıllık projelerdir yüz yıl önce yapılmış projelerdir biz bu projelere 2010 yılından bu yana yeni çıkan kanunla beraber yapmaya başladık. Konya ekonomisine faydası şudur: Üretici malını lisanslı depoya getirdiği zaman eline evrakı aldığı zaman finansman olarak bu evrakla istediği likiteyi kazanabiliyor. Aynı zamanda üreticinin malını Toprak Mahsülleri Ofisi'nin üzerinden alıp lisans depolara vermek demek devletin üzerinden yükü biraz azaltma demektir. Serbest piyasa koşullarında bu ürünlerin değerini artırmak demektir. Çünkü ürünün çıktığı zamanki fiyatıyla arada geçen zaman içerisindeki artış fiyatının yansıması üreticimizin cebine kalacaktır üreticimizin depolama yeri olmadığı için ürününü erken sattığı zaman son zamanlardaki artışlara baktığımızda bu değer üreticinin cebinde kalacaktır. Tüketici açısından da standart bir depolamayla beraber ürün standartlığı olacaktır tüketiciye de yansıması enflasyon oranında olacaktır afaki bir spekülatif bir hareketten etkilenmeye mahal bırakılmayacaktır burası" şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Üyelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere 2020 Nefes Kredisi başlamıştır.

2020 Nefes Kredisi, Cirosu 25 Milyon TL'nin altında olan küçük işletmelerimizin faydal ... Devamı

Koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı ülkemiz büyük bir mücadele vermektedir.

Bu bakımdan virüsün olumsu etkilerini ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığ ... Devamı

Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen iş âlemine destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından "Kısa Çalışma Ödeneği" başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği; genel ... Devamı

Sayın Üyemiz;

Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) isimli hastalığa karşı devletimiz tüm kurumlarıyla etkin koruyucu önlemler almaya devam etmektedir. Gerek Sağlık Bakanlığı gerek ... Devamı

Konya iş dünyası: Paniğe gerek yok

Konya iş dünyası; Koronavirüse karşı paniğe gerek yok, ülke olarak yeterli gıda stoku, gıda üretimi ve sağlık ürününe sahibiz.

Konya Ticaret Odas ... Devamı